۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۰۵
کد خبر: 83317611
۰ نفر
چرا نهنگ‌ها سرطان نمی‌گیرند

تهران-ایرنا- محققان می‌دانند خطر ابتلا به سرطان در انسان‌ها با افزایش سن و وزن افزایش می‌یابد اما این ارتباط در مورد نهنگ‌ها، بزرگترین پستانداران جهان، صادق نیست.

به گزارش پایگاه اینترنتی مدیكال نیوز تودی، نهنگ ها از جمله حیواناتی هستند كه با حداقل احتمال ابتلا به سرطان روبرو هستند، اكنون محققان در یك مطالعه جدید درصدد كشف علت این موضوع برآمدند.
سرطان زمانی آغاز می شود كه سلول ها به طرز غیرعادی جهش می یابند و به صورت كنترل نشدنی شروع به رشد و تقسیم می كنند، به روشی كه عملكرد طبیعی محیط بیولوژیكی به هم می ریزد.
طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت، سرطان دومین عامل بزرگ مرگ و میر در سطح جهان است و میلیون ها نفر را در سراسر جهان مبتلا می كند.
برخی محققان استدلال كرده اند بیماری هایی كه زیر چتر سرطان قرار می گیرند، در جهان مدرن امروزی بیشتر شده اند كه به اندازه زیادی به دلیل عواملی مانند آلودگی هوا و سایر تغییرات زیست محیطی ناشی از فعالیت انسان است، اما مطالعات زیادی نشان می دهند مردم از هزاران قبل با سرطان دست و پنجه نرم می كنند.
با این حال انسان ها و اجدادشان تنها پستاندارانی نیستند كه در طول تاریخ به سرطان مبتلا شده اند، مشخص شده سرطان عامل اصلی مرگ گربه ها و سگ ها نیز هست و برخی پرندگان، خزندگان و ماهی ها نیز می توانند سرطان را تجربه كنند.
در فیل ها، مارماهی ها و نهنگ ها میزان سرطان بسیار اندك است، محققان درصدد برآمدند علت این موضوع را متوجه شوند و دریابند آیا مقاومت بدن این حیوانات به سرطان می تواند به انسان كمك كند تا این بیماری و نحوه مبارزه با آنرا بهتر بشناسد.
مطالعه ای سال گذشته به این سوال در زمینه فیل ها پاسخ داد، این مطالعه نشان داد فیل ها دارای یك ژن سركوب كننده تومور هستند كه به بدن آنها اجازه می دهد جلوی تشكیل سرطان را بگیرند.
انسان ها نیز این ژن را دارند اما انسان ها تنها یك كپی از این ژن را دارند درحالیكه فیل ها 20 كپی از این ژن را دارند.
محققان در یك مطالعه جدید متوجه شدند برخی لوك های ژنومی (قسمت های خاصی از ژنوم) در نهنگ ها نسبت به سایر پستاندارن با سرعت بیشتری تكامل یافته اند، این لوك های ژنومی، حاوی ژن هایی هستند كه چرخه سلولی، تكثیر و فرایند تعمیر دی.ان.ای را در سلول (پروسه نگهداری سلول های سالم) تنظیم می كنند.
ویژگی دیگر متمایزكننده نهنگ ها از سایر پستانداران در زمینه ابتلا به سرطان این است كه آنها كپی های بسیاری از ژن های سركوب كننده تومور دارند؛ ژن هایی كه از رشد و نمو سرطان جلوگیری می كنند.
محققان همچنین متوجه شدند به طور متوسط ​​نهنگ ها در ژنوم هایشان نسبت به دیگر پستانداران، جهش های ژنومی بسیار كمتری دارند كه نشان می دهد میزان جهش در نهنگ ها كمتر است.
علمی 2038** 9014**9157

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش