۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۳۰
کد خبر: 83317586
۰ نفر
مذاكرات برگزیت میان دو حزب اصلی انگلیس شكست خورد

لندن - ایرنا - مذاكرات میان دو حزب اصلی سیاسی محافظه‌كار و كارگر انگلیس به‌ منظور یافتن راهی برای خروج از بن‌بست برگزیت پس از 6 هفته تلاش، بدون نتیجه پایان یافت.

«جرمی كوربین» رهبر حزب كارگر امروز (جمعه) در نامه‌ای به «ترزا می» نخست‌وزیر انگلیس اعلام كرد كه تا حد امكان مذاكره شده اما به دلیل ضعف و بی‌ثباتی دولت، ادامه مذاكرات در این رابطه میسر نیست.
همزمان یك سخنگوی دفتر نخست‌ وزیری انگلیس هم تایید كرد كه به‌ رغم پیشرفت‌های صورت گرفته، مذاكرات به نتیجه نرسیده است.
این مذاكرات پس ‌از آن شروع شد كه مجلس عوام انگلیس برای سومین بار طرح دولت ترزا می درباره نحوه خروج از اتحادیه اروپا را نپذیرفت.
ترزا می به رغم مخالفت‌های درون‌ زبی، امیدوار بود كه از طریق مذاكره با رهبر حزب مخالف، برگزیت را به حركت درآورد.
اتحادیه اروپا مهلت برگزیت را تا نهم آبان ماه تمدید كرده تا پارلمان با طرح دولت موافقت كند.
انگلیس قرار بود 9 فروردین بطور رسمی اتحادیه اروپا را ترك كند.
از سویی، نخست‌ وزیر انگلیس كه به دلیل نارضایتی عمومی از عملكردش در روند خروج از اتحادیه اروپا تحت ‌فشار زیادی قرار دارد روز گذشته(پنجشنبه) توافق كرد تا سه هفته دیگر تاریخ استعفایش را اعلام كند.
'گراهام بردلی' رئیس فراكسیون بانفوذ حزب محافظه‌كار موسوم به 'كمیته 1922' پس از دیدار با نخست‌وزیر انگلیس اعلام كرد كه دو طرف توافق كردند، پس از رای‌گیری دوباره نمایندگان مجلس بر سر طرح دولت درباره چگونگی خروج از اتحادیه اروپا كه قرار است در نخستین هفته ماه ژوئن، یعنی سه هفته دیگر برگزار شود، با یكدیگر ملاقات كرده و درباره زمان برگزاری انتخابات درونی حزب محافظه‌كار با یكدیگر به توافق برسند.
ترزا می پیشتر وعده داد بود كه در صورت موافقت پارلمان با طرح دولت، از مقام خود كناره‌گیری خواهد كرد.
به ‌این ‌ترتیب می‌توان این ‌طور نتیجه گرفت كه یا نخست‌وزیری ترزا می سه هفته دیگر به پایان می‌رسد، و یا در صورت مخالفت مجدد پارلمان با طرح وی، زمانی را كه بعید است طولانی باشد برای برگزاری انتخابات درون‌حزبی مشخص خواهد كرد.
در همین حال چهره‌های مطرح حزب محافظه‌كار برای شركت در انتخابات درون‌حزبی صف‌آرایی كرده‌اند.
از میان نامزدهای احتمالی برای شركت در این انتخابات از جمله 'جرمی هانت'، 'مایكل گوو' و 'دومینیك راب' به ترتیب وزیران امور خارجه، محیط‌ زیست و وزیر مستعفی برگزیت، 'بوریس جانسون' وزیر امور خارجه اسبق انگلیس نخستین سیاستمداری است كه به‌صورت رسمی آمادگی خود را برای جانشینی ترزا می اعلام كرده است.
در همین حال حزب كارگر بطور همزمان دو سیاست را در پیش‌گرفته است.
كوربین به دنبال برگزاری انتخابات سراسری است تا از ضعف محافظه‌كاران برای گرفتن سكان دولت استفاده كند.
'كایر استارمر' وزیر برگزیت كابینه در سایه هم درصدد برگزاری همه‌پرسی مجدد برگزیت است.
حزب كارگر كه در سال 1997 با پیروزی 'تونی بلر' در انتخابات سكان دولت را به دست گرفت، 12 سال بعد به دلیل كارنامه سیاه جنگ عراق و افغانستان مغلوب 'دیوید كامرون' از حزب محافظه‌كار شد.
نظرسنجی‌ها حاكیست كه در صورت برگزاری انتخابات سراسری، حزب كارگر به رهبری جرمی كوربین با سال‌ها سابقه عضویت در نهادهای ضد جنگ و حقوق بشری، از شانس بیشتری برای پیروزی در انتخابات برخوردار است.
اروپام ** هـ ن ** 1071

سرخط اخبار جهان