۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۳۷
کد خبر: 83317533
۰ نفر
جمجمه كشف شده انسان هوشمند در خرم آباد رونمایی شد

خرم آباد - ایرنا - بخشی از جمجمه كشف شده انسان هوشمند در غار 'كلدر' خرم آباد روز جمعه با حضور موسی خادمی استاندار لرستان رونمایی شد.

به گزارش ایرنا مدیركل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری لرستان در حاشیه رونمایی از جمجمه كشف شده گفت : كشف این جمجمه كه یكی از نادرترین كشفیات در غرب قاره آسیا محسوب می‌شود، می‌تواند بخشی از حلقه مفقوده زنجیره تكامل بشر و مسیرهای مهاجرتی انسان‌های هوشمند را تكمیل كند.
سید امین قاسمی افزود: كشف این جمجمه می تواند مسیرهای مهاجرتی انسان‌های هوشمند از قاره آفریقا به آسیا، جنوب غرب آسیا، منطقه اوراسیا و نهایتا رسیدن اولین گونه‌ها به قاره اروپا را پوشش داده و به عنوان یك كشف مهم در مطالعات پارینه سنگی دنیا قلمداد شود.
وی با اشاره به اینكه این اداره كل در حال انجام پیگیری‌های لازم جهت ادامه انجام كاوش و ثبت جهانی غارهای تاریخی استان است، بیان كرد: جذب سرمایه گذار به منظور تبدیل این غار و منطقه كلدر به سایت موزه از دیگر برنامه‌های این اداره كل به منظور توسعه گردشگری استان است.
به گفته وی گونه شناسی مقدماتی تكه استخوان مذكور توسط دیرین شناس سرشناس هلندی، پروفسور جان وندرماد انجام گرفته و مطالعات دقیق و جزئیات بیشتر در این خصوص پس از انجام تاریخ نگاری مطلق و مطالعه این داده توسط متخصصین آناتومی انسان، علوم ژنتیكی اطلاع رسانی خواهد شد.
زهرا بهاروند معاون میراث فرهنگی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان نیز با بیان اینكه فصل سوم كاوش باستان شناختی غار كلدر با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شده است، تصریح كرد: كاوش باستان شناختی این فصل غار كلدر هم اكنون به اتمام رسیده و اعضای هیأت در حال انجام امور تاریخ نگاری لایه‌های پارینه سنگی جدید و میانه این غار با استفاده از روش‌های ترمولومینسانس و او. اس. ال هستند.
7264/6060