۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۵۳
کد خبر: 83317484
۰ نفر
هشدار سازمان ملل نسبت به نشت پسماند رادیواكتیو به اقیانوس آرام

تهران – ایرنا – آنتونیو گوترش دبیركل سازمان ملل متحد از نشت مواد رادیواكتیو از گنبد بتنی حاوی پسماندهای انباشته شده از آزمایش های اتمی آمریكا، به اقیانوس آرام، ابراز نگرانی كرد.

گوترش در جمع دانشجویان كشور فیجی، از این گنبد كه در جزیره مرجانی انوتاك در جزایر مارشال واقع شده با عنوان تابوتی برجای مانده از آزمایشات اتمی دوره جنگ سرد در اقیانوس آرام، یاد كرد و با اشاره به انفجارات اتمی آمریكا و فرانسه در منطقه، از قربانی شدن اقیانوس آرام در گذشته گفت.
این انفجارها باعث شد تا بسیاری از ساكنان جزایر مارشال به ناچار خاك آبا و اجدادی خود را ترك كنند و هزاران نفر دیگر از آنان را در معرض ذرات رادیواكتیو قرار داد.
گوترش كه با هدف افزایش آگاهی ها در مورد مسائل مربوط به تغییرات اقلیمی به اقیانوس آرام جنوبی سفر كرده، در بخش دیگری از اظهارات خود گفت كه ساكنان جزایر این اقیانوس هنوز برای مقابله با پیامدهای ناشی از آزمایشات اتمی به كمك نیاز دارند.
به گفته دبیر كل سازمان ملل، این آزمایشات اثرات قابل توجهی بر سلامت افراد گذاشته و آب برخی مناطق را مسموم كرده است.
به گزارش الجزیره، گنبد مذكور كه ضخامتی 45 سانتیمتری دارد، در اواخر دهه 70 میلادی بر روی بقایای رادیواكتیو برجای مانده از انفجارهای اتمی كه در چاله ای دفن شده بودند، ساخته شد.
اما از آن جایی كه بخش تحتانی این چاله هیچگاه پوشانده نشد، همواره نگرانی هایی نسبت به نشت پسماند اتمی به اقیانوس وجود داشته است.
علاوه بر آن، با گذشت زمان ترك هایی بر دیواره این گنبد به وجود آمده و خطر آن وجود دارد كه این سازه در اثر برخورد یك طوفان گرمسیری درهم بشكند.
علمی**9418**1485