۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۰۲
کد خبر: 83317444
۰ نفر
پایان دردسرهای پنجری تایر

تهران- ایرنا- پژوهشگر ایرانی با تولید ماده پلیمری تزریقی بسیار مقاوم، موفق به آپارات انواع تایر خودرو، دوچرخه و ویلچر در كمترین زمان ممكن شده است.

مجید مهدی جبار رییس هیات مدیره مجموعه تایرون روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا در خصوص این فناوری گفت: این متریال پلیمری از مواد بسیار مقاوم تولید شده تا بتواند در برابر فشار، گرما و دیگر عوامل محیطی در طولانی مدت دوام بیاورد، از این ماده برای انواع تایر از قبیل ویلچر، دوچرخه، سواری سبك، شاسی كوتاه و شاسی بلند برای قبل و بعد از پنجری استفاده می شود.
این پژوهشگر پیش از این نیز موفق به تولید ماده پلیمری بسیار مقاوم شده بود كه با تزریق به تایر انواع خودرو قبل از پنچری، آن را تا پایان عمر مفید تایر از پنچری مصون نگه می داشت، حال با تكمیل تحقیقات خود، این ماده پلیمری را برای بعد از پنچری و آپارات انواع تایر در كسری از ثانیه ارایه كرده است.
وی با اشاره به اینكه محصول تولیدی با نام تجاری Tireon تایرون در حال عرضه است، افزود: در حال حاضر این ماده برای دو گروه محصول تولید می شود، یك دسته به صورت طولانی مدت و یك دسته برای پنچرگیری به صورت كوتاه مدت است كه دراین دسته فرد تایر را آپارات كرده تا بتواند وسیله نقلیه خود را به تعمیرگاه برساند.
مهدی جبار اظهار داشت: از این ماده در انواع دوچرخه و موتورسیكلت، ویلچر به صورت دائمی و طولانی مدت استفاده می شود به این صورت كه مقدار كمی از این متریال داخل تایر چه تایرتویوب‌ دار و چه تایر تیوبلس، با استفاده از نازل مخصوص تزریق و به تایر باد زده می شود و بعد از آن اگر تایر وسیله نقلیه پنچر نیز شود شخص متوجه پنچری لاستیك وسیله نقلیه نخواهد شد.
وی ادامه داد: دراین فناوری به صورت كسری از ثانیه این متریال وظیفه خود را انجام می دهد و تایر را به صورت درجا آپارات می كند، به نحوی كه باد هم از تایر خالی نمی شود و به این نحو فرد به صورت ایمن می تواند از وسیله نقلیه خود استفاده كند.

*** كاهش حوادث و مرگ و میر رانندگی با محصول ضد پنچری
وی گفت: به دلیل اینكه حوادث مربوط به پنچری وسیله نقلیه درحال حركت، بسیار است، این محصول قادر است از این حوادث پیشگیری كند. این فناوری می تواند سهم خوبی در كاهش حوادث، سوانح، معلولیت ها و مرگ و میرناشی از این موضوع را به ویژه در موتورسیكلت داشته باشد.
مهدی جبار افزود: این محصول در دوچرخه نیز به دلیل اینكه تایر زاپاس ندارد و اگر در مسافتی دور از تعمیرگاه پنچر شود، معمولا ایجاد دردسر و مشكل می كند، می تواند از دردسرهای مربوط به پنجری پیشگیری كند.
وی در خصوص استفاده كاربردی از این محصول در ویلچر ادامه داد: دردسر پنچری وسیله نقلیه مانند ویلچر برای افراد معلول نسبت به افراد سالم مضاعف است، بسیاری از معلولین در محیط خارج از منزل تردد دارند و اگر ویلچرشان در خیابان و مكان هایی كه تعمیركار وجود ندارد پنچر شود، مشكل ایجاد می كند و این امر بسیار آزار دهنده است؛ این فناوری كمك زیادی برای افراد معلول خواهد بود، اهمیتی كه برای ضد پنچر كردن لاستیك ویلچر قائل هستیم نه تنها به اندازه وسایل نقلیه دیگر نیست بلكه اهمیت آن بسیارهم بیشتر است.
مهدی جبار گفت: از این فناوری می توان در مواقع ایجاد پنجری نیز استفاده كرد و تایر وسیله نقلیه خود را در كسری از ثانیه آپارات كرد، به این صورت كه فرد متریال را در صندوق عقب خودرو نگه داشته و وقتی لاستیك خودرو پنچر شد این متریال را از طریق نازل تزریق گر مخصوص كه روی هر بطری قرار داده شده در تایر تزریق می كند و توسط كمپرسور فندكی تایر را باد می زند، این متریال درجا پنچری كه اتفاق افتاد را آپارات می كند و می گیرد، این وسیله نقلیه می تواند تا دهها كیلومتر برای انجام عملیات تعمیر ادامه مسیر دهد.
وی گفت: ما استفاده از این متریال را بین 500 تا هزار كیلومتر برای خودروهای سواری بعد از پنچری توصیه می كنیم، استفاده از این متریال در انواع سواری سبك و شاسی بلند بعد از بروز پنچری است اما در سایر وسایل نقلیه قبل از بروز پنچری و به صورت طولانی مدت نیز توصیه می شود.
مهدی جبار افزود: در تایر سواری با مسئله ای به نام سرعت روبرو هستیم اما در سایر وسایل نقلیه از قبیل تراكتور، دوچرخه و ویلچر سرعت خیلی مشكل ساز نیست. در سرعت های بالا ترجیح می دهیم از این متریال استفاده نشود، اگر از این متریال به عنوان پنچرگیر استفاده شده و حتی باد تایر خالی نشده ترجیح داده می شود كه سرعت بالای 80 كیلومتر نداشته باشند.
وی یادآور شد: این محصول ایرانی، یك محصول مشابه آمریكایی دارد كه در بعضی كشورهای همسایه با لاستیك عرضه می شود، آمریكایی ها یك برند خاص خود را در حوزه لاستیك به متریال ضدپنچری مجهز كرده اند و فقط با لاستیك برند خاص خود این متریال را عرضه می كنند، یك محصول جدا ندارند كه به هر لاستیكی بخورد، ویژگی محصول ما این است كه به هر لاستیكی یا به هر تیوپی می خورد و آن را غیر قابل پنچر شدن می كند.
وی با اشاره به اینكه در حال حاضر این متریال ضد پنچری توسط 40 نمایندگی در سطح كشور به فروش می رسد و به زودی این متریال برای ماشین های راه‌سازی تولید خواهد شد، گفت: در حال مذاكره با بعضی كارخانجات تولید وسایل نقلیه هستیم و از بعضی كشورهای خارجی مانند تركیه، عراق، افغانستان، اسپانیا و فرانسه درخواست مذاكره در خصوص صادرات این محصول را داشته ایم.
علمی 9340 ** 9014**