۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۰
کد خبر 83317381
۰ نفر
نگاهی به فعالیت بخش تعاون در خراسان رضوی

مشهد- ایرنا- كاهش تصدیگری دولت و فراهم كردن امكانات كار برای همه به منظور رسیدن به اشتغال كامل از جمله اهداف تشكیل تعاونیها می باشد و در همین راستا حدود هفت هزار واحد تعاونی در خراسان رضوی فعالیت دارند.

قرآن كریم و قانون اساسی به موضوع تعاون توجه و تاكید كرده اند و اصل 43 قانون اساسی آزادی انتخاب شغل و عدم اجبار افراد به كار معین و جلوگیری از بهره‌ كشی از كار دیگران، استفاده از علوم و فنون و تربیت افراد ماهر برای توسعه و پیشرفت اقتصاد كشور، تأكید بر افزایش تولیدات كشاورزی، دامی و صنعتی برای تامین نیازهای عمومی را از جمله ضوابط اقتصادی در تشكیل شركتهای تعاونی برشمرده است.
طبق اصل 44 قانون اساسی هم بخش تعاونی شامل شركتها و موسسات تعاونی تولید و توزیع است كه در شهر و روستا طبق ضوابط اسلامی تشكیل می شود.
مشاركت اقتصادی اعضا، خودگردانی و عدم وابستگی، آموزش اعضا، عضویت اختیاری و توجه به نیاز جامعه از جمله اصول تعاونی هاست و با توجه به شرایط كنونی اقتصاد كشور تعاونی ها می توانند نقش و اثرگذاری مهم در اشتغال و تامین ارزانتر كالاهای مورد نیاز مردم ایفا كنند.

* شش هزار و 920 تعاونی
مدیر تعاون اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی به خبرنگار ایرنا گفت: هم اكنون شش هزار و 920 تعاونی با چهار میلیون و 762 هزار و 663 عضو در سطح این استان فعالیت می كنند. فعالیت این تعداد شركت تعاونی برای 114 هزار و 116 نفر اشتغال ایجاد كرده است.
اسماعیل سلطانخواه با بیان اینكه پارسال 390 تعاونی با سرمایه 25 میلیارد ریال در خراسان رضوی تشكیل شد افزود: این تعاونیها هفت هزار و 29 عضو دارند و زمینه اشتغال پنج هزار و 940 نفر را فراهم كرده اند.
وی ادامه داد: امسال تاكنون نیز 42 تعاونی با 499 عضو و اشتغالزایی برای 853 نفر در خراسان رضوی تشكیل و سه میلیارد ریال در آنها سرمایه گذاری شده است.
مدیر تعاون اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی گفت: بیشترین تعاونیهای استان در بخش خدمات با 34 درصد، كشاورزی با 23 درصد و صنعت با 14 درصد فعالیت می كنند.
وی افزود: پارسال خراسان رضوی بعد از استان فارس رتبه دوم كشور را در تشكیل تعاونیها به خود اختصاص داد اما طبق آمار فروردین ماه امسال وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی رتبه نخست این بخش هم اینك به خراسان رضوی تعلق دارد.

* مزایای تشكیل تعاونی
رئیس اداره تشكیل تعاونیهای اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی به خبرنگار ایرنا گفت: در هر زمینه ای كه مخالف با قوانین كشور نباشد می توان نسبت به تشكیل شركت های سهامی خاص، عام، تضامنی با مسئولیت محدود یا تعاونی اقدام كرد.
علیرضا خدابخشی به مزایای شركت تعاونی اشاره و بیان كرد: تخفیف حق بیمه سهم كارفرما برای اعضای شاغل در هر تعاونی به میزان 20 درصد و تخفیف مالیات بر درآمد مشمول مالیات ابرازی شركتها و اتحادیه های تعاونی متعارف و سهامی عام به میزان 25 درصد از جمله این مزیتها هستند.
وی معافیت 100 درصد درآمد تعاونیهای روستایی، عشایری، كشاورزی، صیادان، كارمندی، دانشجویان و دانش آموزان و اتحادیه های آنها از مالیات و معافیت از پرداخت مالیات نقل و انتقال سهام را از دیگر مزایای تشكیل تعاونی ذكر كرد.
رئیس اداره تشكیل تعاونیهای اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی افزود: همچنین میزان مشوقهایی كه دولت برای حمایت از بخش غیردولتی اعلام می كند در همه موارد برای تعاونیها 20 درصد بیش از بخش غیرتعاونی است.
وی ادامه داد: تكلیف دولت و سازمانهای وابسته به اولویت دادن تعاونیها در اجرای طرحها و پروژه ها در شرایط مساوی با دیگر بخشها، از دیگر مزیتهای بخش تعاون و شهروندان موسس شركت تعاونی است.

* آموزش
رئیس اداره آموزش، ترویج و تحقیقات شركت تعاونی اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی هم به خبرنگار ایرنا گفت: برای مدیران و اعضای تعاونی ها به صورت مجازی و حضوری دوره ها و كلاسهای آموزشی به صورت اختیاری برگزار می شود كه پارسال در این راستا 120 هزار نفر ساعت آموزش دیدند.
نازیار حدادی با بیان اینكه در دوره ها و كلاسهای برگزار شده آموزش تخصصی و عمومی تعاونی در كنار آموزش و مهارت های حقوقی، مهارتی، مدیریتی و حرفه ای ارائه می شود افزود: امسال هم دستكم 120 هزار نفر ساعت آموزش خواهند دید.
وی ادامه داد: حضور در كلاسهای آموزشی و گذراندن دوره ها علاوه بر آشنایی با قوانین و مقررات، امتیازات جانبی دیگری هم برای شركت كنندگان به همراه دارد.

* نظارت
رئیس اداره نظارت بر تعاونی های اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی هم با بیان اینكه نظارت بر حسن اجرای قانون و برگزاری به موقع مجمع تعاونی ها از وظایف این اداره است گفت: اگر فعالیت شركت تعاونی حساس باشد، در جلسات مجمع آن هم شركت می كنیم.
حسین شهپری افزود: بازدید های دوره ای نیز از تعاونی هایی همچون مسكن، مرزنشینان و اعتباری انجام می شود كه در بازدیدهای انجام شده چنانچه از انتخابات تعاونی ها، شیوه برگزاری مجمع یا امور مربوط به تعاونی شكایتی باشد به وسیله نهاد ذیربط بررسی و با موارد خلاف قانون برخورد می شود.
7507/6053