سند اقتصاد دانش بنیان امسال عملیاتی می شود

تهران – ایرنا – معاون سیاستگذاری نقشه جامع علمی كشور می گوید: در بیانیه گام دوم بر توسعه اقتصاد دانش بنیان تاكید بیشتری شده و تلاش بر این است تا سند در سال جاری اجرایی شود.

ناصر باقری مقدم روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا در مورد اقدامات شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص عملیاتی سازی بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری، اظهار كرد: بیانیه گام دوم بر ادامه رشد و شتاب علمی كشور تاكید دارد كه البته این امر از 20 سال گذشته در كشور آغاز شده است.
رهبر معظم انقلاب اسلامی به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی سلامی با صدور «بیانیه‌ی گام دوم انقلاب» برای ادامه‌ این راه روشن، به تبیین دستاوردهای شگرف چهار دهه‌ گذشته پرداخته و توصیه‌هایی اساسی به‌منظور «جهاد بزرگ برای ساختن ایران اسلامی بزرگ» ارائه فرموده‌اند.
بیانیه «گام دوم انقلاب» تجدید مطلعی است خطاب به ملت ایران و به‌ویژه جوانان كه به ‌مثابه منشوری برای «دومین مرحله‌ی خودسازی، جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی» خواهد بود و «فصل جدید زندگی جمهوری اسلامی» را رقم خواهد زد.
باقری مقدم گفت: در ستاد نقشه جامع علمی كشور به عنوان بازوی علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی، این مسئله در حال بررسی است و چند اقدام مهم هم صورت گرفت.
معاون سیاستگذاری نقشه جامع علمی كشور تصریح كرد: در حوزه اقتصاد دانش بنیان باید هر چه سریع‌تر، سند بالادستی و سیاست ملی تدوین شود. البته تاكید مقام معظم رهبری از سال های قبل هم روی اقتصاد دانش‌بنیان بود اما در بیانیه گام دوم بیشتر مورد تاكید قرار گرفته است. نقشه جامع علمی كشور هم به دنبال تحقق سند اقتصاد دانش بنیان در سال جاری است.
وی افزود: بررسی محتوایی بیانیه گام دوم، اولین كاری بود كه در شورای عالی انقلاب فرهنگی و ستاد نقشه جامع علمی كشور، انجام شد.
باقری مقدم گفت: رهبری در بخش دوم بیانیه توصیه هایی به مخاطبان خود داشتند كه شامل علم و پژوهش، معنویت و اخلاق، اقتصاد، عدالت و مبارزه با فساد، استقلال و آزادی، عزت ملی، روابط خارجی و مرز بندی با دشمن و سبك زندگی است. با بررسی بخش های بیانیه به این جمع بندی رسیدیم كه تمام موارد آن به حوزه علم یا فرهنگ شورای عالی انقلاب فرهنگی ارتباط پیدا می كند.
معاون سیاستگذاری نقشه جامع علمی كشور، اظهار كرد: مباحث علم و پژوهش، اقتصاد و روابط خارجی به حوزه علم مربوط می‌شود. همچنین سرفصل های معنویت، اخلاق، عدالت و مبارزه با فساد، استقلال، آزادی و سبك زندگی هم از مواردی است كه در حوزه فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی به آن می پردازیم.
باقری مقدم گفت: در حوزه علم، تقسیم محتوا صورت گرفت. در این بخش ایشان تاكید دارند كه دانش می‌تواند ما را به صورت سیاسی و اقتصادی وابسته به قدرت های بزرگ نگه دارد. در تحلیل ایشان دانش باعث ثروت و نفوذ بیگانگان در 200 سال گذشته شده است و این ثروت و نفوذ، جوامع در حال توسعه را دچار خودباختگی كرد و در نهایت، سبك زندگی فردی را ترجیح می دهند.
وی خاطرنشان كرد: این مدل از سبك زندگی خود به خود باعث پذیرش هدف سیاسی و اقتصادی كشورهای استعمارگر می شود. مقام معظم رهبری در اولین توصیه خود به علم و پژوهش می‌پردازند كه نشان دهنده اهمیت این محور است.
وی گفت: اقدامات مربوط به تحقق این سند نه تنها در سطح ملی بلكه در سطح استان ها آغاز شده است چرا كه اعتقاد داریم ظرفیت‌های خوبی در استان های كشور نهفته داریم. این فرآیند در چندین استان از جمله بوشهر، آذربایجان شرقی و سیستان و بلوچستان با كمك استانداری ها آغاز شده است.
به گفته باقری مقدم، در مراكز دانشگاهی و صنعتی این استان ها تهیه و توسعه سند اقتصاد دانش بنیان در حال انجام است تا در نقشه جامع علمی كشور به تصویب برسد.
وی در مورد حوزه روابط بین الملل كه یكی از تاكیدات بیانیه گام دوم است، تاكید كرد: در حوزه روابط بین‌الملل و مرزبندی با دشمن، سال گذشته سند بسیار مهمی با عنوان سند جامع روابط علمی بین المللی تصویب و توسط رئیس جمهوری به دستگاه ها ابلاغ شد.
به گفته باقری مقدم، این سند كاملاً منطبق بر رهنمودهای مقام معظم رهبری در خصوص گسترش روابط علمی و بین المللی در حوزه های یاد شده است. اگر این روابط ساماندهی شده نباشد، كشور و دانشمندان دچار مشكلاتی می شوند. به تعبیر بسیاری از كشورهای دیگر، در برخی حوزه‌ها دارای پتانسیل علمی خوبی هستیم.
معاون سیاستگذاری نقشه جامع علمی كشور اظهار كرد: ایران در میان بیش از 200 كشور از نظر علمی، رتبه شانزدهم را دارد و در رشته‌های نانو، های تك، هوافضا، بیوتكنولوژی، نانوتكنولوژی و سلول‌های بنیادی از جایگاه خوبی برخوردار است.
باقری مقدم خاطرنشان كرد: ایران از مرز علم فراتر رفته و وارد فناوری ها و نوآوری های این حوزه شده است؛ بنابراین در این روابط علمی صاحب توانایی علمی و فناوری خوبی است و باید مراقبت های لازم را انجام داد.
وی افزود: حوزه های اخلاق، عدالت، مبارزه با فساد، سبك زندگی، استقلال و آزادی به حوزه فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی ارتباط دارد. در این زمینه بزودی «ستاد سند مهندسی فرهنگی » با قول رئیس جمهوری و تدبیر دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تشكیل می شود.
دانام**9492**1485

سرخط اخبار علم و آموزش