۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۳
کد خبر 83317375
۰ نفر
اعتصاب عمومی در لبنان

بیروت - ایرنا - شماری از اداره و سازمان های دولتی و عمومی لبنان امروز (جمعه) در اعتراض به نامشخص بودن وضعیت پیش نویس بودجه در ارتباط با حقوق و مزایای كاركنان اعتصاب كردند.

این اعتصاب یك روزه است ولی اعلام شده كه در صورت عدم پاسخ مناسب دولت به تقاضاها می تواند مستمر و ادامه دار شود.
اعتصاب امروز در لبنان در پاسخ به درخواست هیات اداری كاركنان اداره های دولتی انجام می شود.
این هیات روز گذشته (پنجشنبه) با صدور بیانیه ای اعلام كرد كه با توجه به شرایط عدم اطمینان در مورد بحث پیش نویس بودجه و اطلاعات مربوط به آن در خصوص حقوق كاركنان شاغل و بازنشسته و پایدار نبودن حقوق و مزایای آنها، امروز 17 ماه مه اداره های دولتی در اعتصاب خواهند بود.
دولت لبنان شنبه و یكشنبه گذشته در جلسه خود در خصوص بودجه عمومی تبادل نظر كرد و حتی برخی وزرا مانند
'الیاس ابوصعب' وزیر دفاع لبنان در تلویزیون ظاهر و اعلام كردند كه حقوق نظامیان و كاركنان شاغل و بازنشسته دولت در بودجه آینده تفاوتی نكردن یعی و نه كم و نه زیاد شده است.
در یك ماه گذشته برخی اخبار از تصمیم دولت برای كاهش 15 درصدی حقوق كارمندان دولت، نظامیان و بازنشسته ها حكایت دارد و برخی موضع گیری ها از سوی مقام های دولتی برخلاف این موضوع است اما كاركنان دولتی خواستار روشن شدن این موضوع به صورت شفاف و قانونی هستند.
انتشار این اخبار و تبدیل آن به عنوان اول برخی رسانه ها و شبكه ها موجب شد تا لبنان در یك ماه گذشته شاهد برخی رویدادهای اعتراضی نسبت به این موضوع باشد.
در این ارتباط شماری از شركت های خدماتی مانند شهرداری ها، مخابرات، وزارت گردشگری، دانشگاه ها ، مدارس و نیروهای راهنمایی و رانندگی نیز روز 28 فروردین برای یك روز دست از كار كشیدند.
خبرگزاری لبنان نیز در همین روز با پیوستن به این اعتصاب اعلام كرد كه فقط اخبار مربوط به اعتصاب در این كشور را پوشش می دهد.
خبرگزاری لبنان امروز با وجود دعوت به اعتصاب، فعالیت های خود را ادامه می دهد.
در هفته گذشته نیز بانك مركزی لبنان شاهد اعتصاب كارمندان خود بود و مهمترین علت آن نیز اعلام برخی تصمیم ها برای پرداخت حقوق به میزان 12 ماه در سال برای آنان به جای 16 ماه به عنوان امتیازات طلایی اعلام شد.
نظامیان بازنشسته نیز تاكنون چندین نوبت با برپایی راهپیمایی در خیابان های پایتخت و اجتماع در برابر بانك مركزی هرگونه كاهش حقوق خود را خط قرمز اعلام كرده اند.
یكشنبه شب گذشته هم شماری از افراد معترض در جریان برگزاری جلسه هیات دولت لبنان برای بررسی لایحه بودجه، با حضور در برابر ساختمان هیات دولت لبنان با تخم مرغ به خودروهای وزرا حمله كردند و شماری از فعالان اجتماعی نیز شب را در این محل بست نشستند.
در جریان اعتراض ها نسبت به گرانی در لبنان و تصمیم دولت برای كاهش حقوق كارمندان و بازنشسته ها، علمای لبنانی و خطبای نماز جمعه در هفته های اخیر در سخنرانی های خود با پرداختن به این موضوع، خواستار رعایت وضعیت اقشار متوسط و ضعیف در جریان تنظیم لایحه بودجه از سوی دولت شدند.
لبنان با بدهی 86 میلیارد دلاری در سال 2019 میلادی مواجه است و پیش بینی می شود این رقم در سال آینده به 100 میلیارد دلار نزدیك شود و به همین دلیل مسوولان اقتصادی این كشور به دنبال كاهش هزینه ها هستند.
در این ارتباط بسیاری از اقدامات از سوی دستگاه های دولتی و ادارات مانند دعوت از میهمانان خارجی برای سفر به لبنان و سفر غیرضروری مقام های این كشور به خارج ممنوع اعلام شده و مهمترین اولویت این دستگاه ها فقط پرداخت حقوق كارمندان است.
در همین حال برخی نمایندگان مجلس لبنان و منتقدان با موضوع كاهش حقوق كارمندان در اعتراض های خود خواستار كاهش سفرهای خارجی مقام ها و برخی امتیازهای آنان از سوی دولت شده بودند.
خاورم ** 1436 ** 1071