۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۵
کد خبر 83317363
۰ نفر
افزايش قاچاق پناهجويان روهينگيا در بنگلادش

دهلي نو - ايرنا - مقامات پليس بنگلادش اعلام كردند، موارد قاچاق انسان در ميان پناه جويان روهينگيا كه در اردوگاه هاي مهاجران در بنگلادش حضور دارند، افزايش يافته است.

پايگاه خبري اسپوتنيك امروز(جمعه) در گزارشي افزود: پليس بنگلادش روز گذشته(پنجشنبه) 34 مسلمان روهينگيا كه به سوي مالزي در حركت بودند را از دست سوداگران انسان نجات داده است.
روز چهارشنبه پليس بنگلادش در عملياتي ديگر توانست 69 مسلمان روهينگيا را از چنگال قاچاقچيان انسان نجات دهند.
هفته گذشته نيز 23 دختر جوان روهينگيا كه قرار بود به مالزي انتقال داده شوند توسط ارتش بنگلادش نجات يافتند.
اين در حاليست كه به گفته پليس بنگلادش، در عمليات نجات 103 مسلمان روهينگيا كه قرار بود از طريق دريا به مالزي انتقال يابند، دو قاچاقچي انسان كشته شدند.
يك مقام پليس گفت: اين حادثه در منطقه تكناف واقع در جنوب شرق بنگلادش اتفاق افتاد. قاچاقچيان پس از شناسايي، به سوي پليس تيراندازي كردند كه پليس در دفاع از خود آنها را هدف قرار داد.
اين اولين بار در چهار سال گذشته است كه قاچاقچيان در درگيري با پليس در بنگلادش كشته مي شوند.
بر اساس گزارش هاي منتشر شده در طول ماه هاي نوامبر تا آوريل كه آب دريا در شرايط آرام تري قرار دارد، هزاران مسلمان روهينگيا با استفاده از قايق به مالزي منتقل مي شوند.
در طول چند سال گذشته، اقدامات بوداييان افراطي عليه مسلمانان روهينگيايي در ميانمار و روانه شدن سيل مهاجران به بنگلادش، سبب رونق بازار قاچاقچيان انسان براي انتقال روهينگيا به كشورهاي آسياي جنوب شرقي به اميد يك زندگي بهتر شده است.
از هر 10 مهاجر تازه وارد روهينگيا در اردوگاه هاي مهاجران، 6 نفر كودك هستند كه اين امر يك فرصت مناسب براي قاچاقچيان انسان فراهم كرده است.
هزاران كودك روهينگيا در ميان جنگ و ناآرامي از خانواده هاي خود جدا شده اند و در اردوگاه هاي مهاجران بي سرپرست هستند.
سوداگران انسان، از هر يك از اين پناهجويان فقير براي انتقال آنها به جنوب شرق آسيا سه هزار دلار دريافت مي كنند و در مواردي با تحت فشار قراردادن خانواده ها از آنها پول بيشتري طلب مي كنند.
بسياري از مردم ميانمار روهينگيايي‌ها را مهاجريني غيرقانوني مي‌دانند و از اين رو اين مردمان از تبعيض‌هايي كه عليه‌شان صورت مي گيرد در رنج هستند.
دولت ميانمار با روهينگيايي‌ها همانند مردماني فاقد ملّيت و بي‌خانمان برخورد مي‌كند و به آنها تابعيت نمي‌دهد. روهينگيايي‌ها با محدوديت‌هاي سفت و سختي از جمله محدوديت در جابجايي، دسترسي به امكانات پزشكي و آموزشي مواجه هستند.
به گفته مقامات بنگلادشي از ماه اوت (مرداد) سال 2017 نزديك به 700 هزار مسلمان روهينگيا وارد بنگلادش شده اند درحاليكه پيش از اين حدود 400 هزار نفر از مسلمانان روهينگيا در مناطق مختلف بنگلادش زندگي مي كردند.
اكنون بيش از 900 هزار مسلمان روهينگيا در اردوگاه هاي مهاجران در منطقه 'كاگس بازار' بنگلادش حضور دارند.
همچنين نزديك به 688 هزار نفر از اين تعداد پس از آغاز دور جديد خشونت ها در ميانمار در اواخر ماه اوت سال گذشته به بنگلادش آمده اند.
آساق ** 267 ** 1071