۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۱۴
کد خبر: 83317348
۰ نفر
آیا امكان نجات زمین از انفجار خورشیدی وجود دارد؟

تهران – ایرنا – یك مهندس فضایی معتقد است كه می توان زمین را به اندازه كافی از خورشید دور كرد و به این ترتیب از خاكستر شدن آن به هنگام انفجار خورشیدی محتمل، جلوگیری كرد؛ امكانی كه در زمان حاضر چندان عملی به نظر نمی رسد.

تا حدود 5 میلیارد سال دیگر، خورشید شروع به از بین رفتن كرده و زمین را خاكستر خواهد كرد. اگرچه این اتفاق به این زودی ها روی نخواهد داد اما بشر برای فرار از این نابودی كیهانی باید از قبل طرح و برنامه خوبی را تدبیر كند.
ماتئو سریوتی مهندس فضایی گلاسكو در نوشتاری در مجله Conversation می نویسد كه اگرچه بهترین گزینه بشر در چنین شرایطی كوچ به یك سیاره دیگر است اما اگر برنامه ریزی های كافی صورت گیرد، می توان مدار زمین به دور خورشید را به فاصله ای كشاند كه از شعاع انفجار در امان باشد.

** بررسی گزینه های پیش رو
اگرچه تكنولوژی سفرهای فضایی تا 5 میلیارد سال آینده پیشرفت خواهد كرد اما سریوتی فرضیه خود را براساس استانداردهای امروزی بیان كرده است.
بشر برای دور كردن سیاره زمین از خورشید با استفاده از پرتابگرهای فضایی فالكن سنگین اسپیس ایكس، باید از 85 درصد از جرم این سیاره استفاده كرده تا بتواند 300 میلیارد موشك لازم برای حركت دادن 15 درصد باقی مانده آن را بسازد.
طرح های دیگر مثل استفاده از بمب اتم و ماهواره های پیرامون برای حركت دادن زمین، نیز به همین میزان غیرعملی هستند.
به عقیده سریوتی، استفاده از رانشگرهای لیزری توسعه نیافته یا توسل به جاذبه سیارك های گذری برای دور كردن زمین از خورشید از استفاده از موشك های فالكن سنگین موفق تر خواهند بود. هرچند آن طور كه این مهندس فضایی می گوید، واقع گرایانه ترین گزینه همان كوچ به یك سیاره دیگر است.
علمی**9418**1485