۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۵۹
کد خبر: 83317338
۰ نفر
مضرات زولبیا و بامیه برای باروری

تهران- ایرنا - عضو هیات علمی پژوهشگاه ابن سینا، اسید چرب ترانس را از مهمترین عوامل كاهش كیفیت باروری دانست و گفت: در فرایند تهیه زولبیا و بامیه، اسید چرب ترانس تولید می شود كه این ماده سبب كاهش كیفیت باروری در زوجین می شود.

دكتر لادن گیاهی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: در زولبیا و بامیه علاوه بر اسیدهای چرب ترانس، تركیب آكریل آمید ایجاد می شود كه این ماده سرطان زاست و علاوه بر ایجاد ضرر، بر روی كیفیت اسپرم هم اثر منفی می گذارد.
وی مصرف مقدار زیاد شكر و روغن و مجاورت آنها در حرارت بالا را از جمله مضرات زولبیا و بامیه دانست و تاكید كرد: مشكل اصلی زولبیا و بامیه، ایجاد اسید چرب ترانس و تولید برخی تركیبات سرطان زا است و هرچه زولبیا و بامیه تیره تر باشد میزان تركیب آكریل آمید آن بیشتر است.
این متخصص تغذیه تاكید كرد: در این موضوع فرقی نمی كند كه زولبیا و بامیه از جای معتبر یا نامعتبر تهیه شود، بلكه فرایند تهیه آن بسیار مهم است، در واقع روند تولید این محصول به گونه ای است كه علاوه بر استفاده از شكر و روغن فراوان، در فرایند تولید، تركیبات مضر ایجاد می شود كه برای سلامتی مضر است.
وی تاكید كرد: هرچه كیفیت روغن پایین تر و دفعات استفاده آن بیشتر باشد یا روغن حرارت بیشتری ببیند، تركیبات مضر بیشتری تولید می شود.
عضو هیات علمی پژوهشگاه ابن سینا ادامه داد: مصرف زولبیا و بامیه همچنین عوارض نامطلوبی بر روی برخی اعضای بدن از جمله كبد داشته كه مصرف آن به روزه داران توصیه نمی شود.

** روزه داری بر روی كیفیت اسپرم و تخمك اثر نمی گذارد
عضو هیات علمی پژوهشگاه ابن سینا اظهار داشت: روزه داری صحیح بر روی كیفیت اسپرم و تخمك در افراد سالم اثر نمی گذارد.
وی به روزه داری صحیح در كاهش نیافتن كیفیت اسپرم و تخمك اشاره كرد و گفت: روزه داری صحیح یعنی اینكه تغذیه در وعده های سه گانه غذایی یعنی افطار، سحر و شام به موقع، به درستی و با تركیبات مناسب و مقوی انجام شود كه در این صورت روزه داران دچار كاهش كیفیت اسپرم و تخمك نخواهند شد.
گیاهی تاكید كرد: البته افرادی كه تحت درمان ناباروری هستند با مشورت پزشك اقدام به روزه داری كنند تا مشكلی برای آنان پیش نیاید.
عضو هیات علمی پژوهشگاه ابن سینا گفت: اگر ناباروری به همراه بیماری هایی مانند دیابت، كبد چرب، سندرم تخمدان پلی كیستیك و فشارخون بالا باشد، فرد باید حتما با مشورت پزشك اقدام به روزه داری كند.
علمی 1201** 9014**

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش