میراث تهران از ایجاد بازارچه های صنایع دستی حمایت می كند

تهران- ایرنا- مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران با بیان اینكه تسهیل رونق تولید صنایع دستی با برگزاری نمایشگاههای موقت میسر است گفت: این نهاد از ایجاد و سرمایه گذاری بخش خصوصی در برپایی نمایشگاههای موقت و دائم حمایت می كند.

پرهام جانفشان روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با برگزاری نمایشگاه‌های موقت صنایع دستی شرایط عرضه صنایع دستی برای رونق تولید تسهیل می‌شود.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران تاكید كرد: رفع دغدغه هنرمندان در عرضه محصولات تولیدی از اقدامات بوده كه معاونت صنایع دستی استان باید با برگزاری بازارچه‌های موقت در حل آن تلاش كند.
جانفشان با اشاره به اینكه برای قرار گرفتن محصولات صنایع دستی در سبد خرید خانوارهای ایرانی نیز فرهنگ‌سازی آن را در جامعه نهادینه كرد خاطر نشان كرد: برای تحقق و رونق صنایع دستی باید شهرداری‌ها و سازمان‌های جریان ساز نظیر صدا و سیما همكاری كنند تا كالاهای ارزشمند داخلی به نحو مطلوبی عرضه و معرفی شوند.
وی افزود: ساماندهی مراكز عرضه صنایع دستی می‌تواند به بهبود كمی و كیفی این صنعت كمك و موجب حذف واسطه‌ها و دلال‌ها از زنجیره صنایع دستی شود.
مدیركل میراث فرهنگی استان تهران با بیان اینكه كلانشهر تهران بهترین و در دسترس‌ترین بازار برای عرضه محصولات صنایع دستی محسوب می شود گفت: در صورت فراهم شدن مناسب اماكن فروش می‌توان در حمایت از شعار سال مقام معظم رهبری «رونق تولید» گام عملی برداشت.
به گفته جانفشان تلاش می‌شود تا در سال 98 میزان تولید و فروش صنایع دستی در مقایسه با سال گذشته رشد مطلوب‌تری داشته باشد.
طبق آمار معاونت صنایع دستی استان تهران از گمرك؛ سال گذشته 84 میلیون و 120 هزار دلار صنایع دستی استان به بازارهای جهانی صادر شده كه عمده ترین كالاها را می توان زیور آلات سنتی، چرم، شیشه های سنتی، رودوزی ها(گلیم) و منبت و معرق چوب برشمرد كه مشتریان آنها كشورهای اروپایی، خاورمیانه و جنوب شرقی آسیا هستند.
در حال حاضر بیشترین فروش تولیدات و بازارهای دائمی صنایع دستی در پایتخت را می توان بازارچه عودلاجان، ویلا، خیابان سمیه و خیابان ولیعصر(عج)عنوان كرد.
براین اساس بیش از یكهزار و 200 كارگاه صنایع دستی در استان تهران دایر كه 14 هزار هنرمند در این مراكز فعالیت دارند.
تهرام/7247//1348