۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۱۱
کد خبر: 83317306
۰ نفر
سه عضو بیمار مرگ مغزی در زنجان اهدا شد

زنجان - ایرنا - مسئول شبكه فراهم آوری پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشكی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان گفت: با كسب رضایت، سه ارگان بدن یك بیمار مرگ مغزی به بیماران نیازمند حیاتی دوباره بخشید.

شهریار اماموردی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این بیمار مرگ مغزی به نام 'صغری كاظمی' به دلیل تصادف در مركز آموزشی درماتی تخصصی و فوق تخصصی آیت الله موسوی زنجان بستری شده بود.
وی اظهار داشت: پس از اطلاع مرگ مغزی این بیمار، كارهای لازم برای كسب رضایت از خانواده به ویژه همكاری فرزندان این مرحوم، اقدام ایثارگرانه به اهدای سه عضو بیمار منجر شد.
اماموردی خاطرنشان كرد: پس از كسب رضایت از خانواده، بیمار مرگ مغزی برای اهدای كبد و كلیه ها به بیماران نیازمند به بیمارستان سینای تهران منتقل شد.
مسئول شبكه فراهم آوری پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشكی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان ادامه داد: نسوج (بافت) این بیمار مرگ مغزی نیز برای استفاده بیماران نیازمند اهدا شد كه طبق برآوردهای انجام شده كیفیت زندگی 58 بیمار نیازمند را ارتقا می دهد.
وی اضافه كرد: تا كنون و از ابتدای سال جاری 6 مورد مرگ مغزی در مراكز بیمارستانی این استان توسط كادر اموزش دیده شناسایی شد كه از این تعداد چهار مورد به اهدای عضو و 2 مورد دیگر یكی عدم رضایت و دیگر قابلیت اهدا نداشت.
اماموردی افزود: در سال گذشته، 18 مورد اهدا عضو در این استان به ثبت رسید كه از این تعداد 2 مورد عدم موفقیت در رضایت گیری وجود داشت و چهار مورد از موارد شناسایی هم قابلیت اهدا عضو نداشتند.
به گزارش ایرنا، پیش از این نیز اواسط فروردین امسال سه عضو بیمار مرگ مغزی به نام 'رضا شفیعی'32 ساله ساكن تهران كه بر اثر تصادف رانندگی در قیدار استان زنجان در بیمارستان امیر المومنین بستری شده و سپس برای انجام اقدامات لازم به مركز آموزشی و درمانی تخصصی و فوق تخصصی آیت الله موسوی شهر زنجان اعزام شده بود كه در نهایت برای اهدا به بیمارستان سینای تهران منتقل شد.
شبكه فراهم آوری پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشكی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان از سال 87 آغاز به كار كرده است.
9646/8068

سرخط اخبار استان‌ها