۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۹
کد خبر 83317305
۰ نفر
ظریف: نجات برجام وظیفه جامعه بین المللی است

پكن- ایرنا- «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در بدو ورود به فرودگاه پكن گفت: نجات برجام وظیفه جامعه بین المللی است و اگر جامعه جهانی احساس می كند برجام یك دستاورد مهم است باید همانند ایران برای حفظ ان اقدام عملی انجام دهد.

ظریف روز جمعه در فرودگاه پكن در پاسخ به سئوال خبرنگار ایرنا افزود: تا كنون جامعه بین المللی به جای اقدام عملی برای حفظ برجام بیشتر اظهار نظر و صدور بیانیه داشته است.
وی در تعریف اقدام عملی گفت: اقدام عملی كاملا مشخص است باید وضعیت روابط اقتصادی ایران عادی سازی شود و این اقدامی است كه برجام صریحا به آن اشاره دارد.
وزیر خارجه افزود: قطعنامه 2231 شورای امنیت به همین موضوع اشاره دارد لذا لازم است اگر جامعه بین المللی، سایر كشورهای عضو برجام و دوستان ما در برجام مانند چین و روسیه تمایل دارند این دستاورد حفظ شود باید با اقدامات عملی باعث شوند مردم ایران از منافع برجام بهره مند شود.

** چین از شركای راهبردی ایران است
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در مورد دلایل و اهمیت سفرش به چین نیز تصریح كرد: چین یكی از مهمترین شركای ایران از نظر سیاسی و اقتصادی و از اعضای باقی مانده در برجام است به همین دلیل مهم است كه در این مرحله جدید مشورت های نزدیكی با طرف چینی به ویژه در خصوص تحولات اخیر، تصمیم ایران در مورد اجرای حقوقش در برجام بر اساس بند 36، روابط دو جانبه و مسایل بسیار خطرناكی كه در منطقه ما امروز در جریان است انجام دهیم.
ظریف گفت: فرصت بسیار خوبی بود بعد از سفر ژاپن، توقفی هم در چین داشته باشم و بتوانم با دوستان چینی گفت و گو كنم.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه سفر خود به چند كشور آسیایی برای گفت و گو و دیدار با مقام های بلند پایه چین درباره مسایل منطقه ای و بین المللی از جمله برجام امروز جمعه وارد فرودگاه پكن شد.
'محمد جواد ظریف' قرار است عصر امروز جمعه با 'وانگ یی' همتای چینی خود دیدار و در خصوص روابط دوجانبه، مسائل منطقه ای و بین المللی گفت و گو كند.
رئیس دستگاه دیپلماسی پیش از سفر به چین به كشورهای ژاپن، تركمنستان و هند سفر كرده و پس از مذاكره با همتایان خود از این سه كشور، عازم پكن شده بود.
**آساق**1904**