۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۶
کد خبر 83317297
۰ نفر
وضعيت قرمز با كشت هاي هيجاني

شيراز- ايرنا- كشت هيجاني و افزايش توليد تك محصولي در كشاورزي فاجعه اي است كه بنا به ارزيابي متخصصان اگر مديريت نشود افزون بر خسارت بار بودن براي كشاورزان، كل جامعه را نيز زيانمند خواهد كرد.

عرضه و تقاضا در محصولاتي كه مردم خواهان آنها هستند از اهميت بالايي برخوردار است و كافي است در مدت زمان كوتاهي توليد يك محصول كشاورزي كاهش داشته باشد كه منجر به افزايش قيمت آن محصول و افزايش ناگهاني كشت (كشت هيجاني) توسط كشاورزان مي شود.
كشت هيجاني برگرفته از محاسبات احساسي، مقطعي و بدون مديريت است كه برپايه آن برخي كشاورزان با پندار و هدف دستيبابي به درآمد بالا اقدام به كشت محصولاتي مي كنند كه دريك زمان خاص گران شده است.
چنين كاركردهايي كه بدون برنامه و براساس هيجان بوده، نتيجه اي جز ضرر اين كشاورزان نخواهد داشت و چون برنامه اي براي اجراي آن نبوده، اين روند زيان آور براي محصولاتي همانند گوجه فرنيگ، سيب زميني و پياز تكرار مي شود.
استان فارس به واسطه تنوع آب و هوايي و زمين هاي مناسبي كه در اختيار دارد قطب توليد محصولات كشاورزي و باغي است اما بزرگترين مشكلي كه در قطب توليد محصولات كشاورزي كشور ديده مي شود نبود برنامه اي مدون براي كشت در استان است.
افزايش كشت محصولات صيفي همچون پياز و گوجه فرنگي آن هم در فواصل زماني نامرتب نتيجه اي جز فروش نرفتن و خريد نشدن آن از طرف مصرف كننده نهايي نخواهد داشت.
همچنين ظرفيت صنايع تبديلي استان نيز محدود و مشخص است بنابراين محصولات به صورت خام در زمين هاي كشاورزي مي مانند و ميلي براي برداشت محصول نيز وجود نخواهد داشت.

** گوجه فرنگي ، كشت سنتي و خريد توافقي
مدير زراعت سازمان جهاد كشاورزي استان فارس در گفت و گو با خبرنگار ايرنا گفت: سالانه در كشور بيش از 153 هزار هكتار سطح زير كشت محصول گوجه فرنگي است و استان فارس نيز 12 درصد توليد گوجه فرنگي كشور را با سطحي بالغ بر 17 هزار هكتار به خود اختصاص داده است.
احمد دهقان با اشاره به اينكه استان فارس در اين حوزه از متوسط كشور بيشتر توليد دارد اضافه كرد: با توجه به تنوع آب و هوايي كه در فارس وجود دارد بخشي از مزارع استان در هر فصل به كشت سنتي گوجه اختصاص مي يابد.
وي درباره خريد تضميني اين محصول نيز بيان كرد: قيمت تضميني در اين محصول وجود ندارد وخريد به صورت توافقي صورت مي پذيرد. مي توان گفت كه قيمت در بازار و توسط عرضه و تقاضا مشخص مي شود.
دهقان با اشاره به افزايش سطح زير كشت گوجه فرنگي در استان فارس گفت: كشت اين محصول در استان همچنان ادامه دارد و تا انتهاي خرداد ماه نيز ادامه خواهد داشت اما بر اساس برآورد هاي اوليه سطح زير كشت 20 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل در استان افزايش دارد.

** وضعيت قرمز گوجه
وي اظهار داشت: با توجه به قيمت هاي متغير گوجه فرنگي كه گاه روند افزايشي دارد و با توجه به اين كه بيشترين ميزان گوجه فرنگي در كشت تابستانه قابل برداشت است، اگر امكان صادرات فراهم نباشد شاهد افت قيمت اين محصول در بازار خواهيم بود.
او افزود: سالانه در استان فارس 700 هزار تن گوجه فرنگي توسط بخش صنعت خريداري مي شود ليكن اين ميزان قابل افزايش نيست و بخش صنعت نمي تواند نسبت به خريد اشباع شده از گوجه فرنگي اقدام كند.
دهقان به كشاورزان متذكر شد كه از افزايش كشت خودداري كنند زيرا قيمت به حدي كاهش پيدا مي كند كه هزينه هاي توليد چندين برابر قيمت فروش مي شود.

** شيب كاهش قيمت ، تندتر از هميشه
دبير اجرايي خانه كشاورز استان فارس در گفت و گو با خبرنگار ايرنا گفت: نبود برنامه ريزي مدون باعث شده تا كشت هاي سنتي در استان فارس همواره با مشكل مواجه شوند و كشت هيجاني عاملي براي افت ناگهاني و سريع قيمت محصولات كشاورزي باشد.
محمد حسين فخيمي با اشاره به اينكه پس از برداشت كشت هاي جديد قيمت محصولات كاهش چشمگيري دارد اضافه كرد: قيمت توسط بازار و با توجه به عرضه و تقاضا مشخص مي شود وقتي عرضه افزايش داشته باشد به همان ميزان نيز قيمت تمام شده كاهش مي يابد.
وي بيان كرد: قيمت گذاري توسط دولت براي خريد تضميني صورت نمي گيرد اگر حمايت هايي از اين دست وجود داشته باشد مي توان گفت كه وضعيت كشاورزان بهبود خواهد يافت و وضعيت عرضه و تقاضا نيز ساماندهي خواهد شد.
فخيمي گفت: كشاورزان حمايت نمي شوند و برنامه ريزي براي كشت نيز صورت نمي گيرد اين دوعامل دلايلي هستند كه منجر به كشت هيجاني مي شوند.
او بيان كرد: امكان صادرات محصولات كشاورزي به خصوص صيفي وجود دارد و آن هم در صورتي است كه تسهيلات مناسبي به كشاورزان پرداخت شود البته تا زماني كه تسهيلات پرداخت نشود در فروش آن هم در بازار هاي خارجي با مشكل مواجه خواهيم بود.

**مديريت كشت مديريت عرضه و تقاضا است
مديرعامل اتحاديه تعاوني توليد روستايي فارس نيز در گفت و گو با ايرنا اعلام كرد: مديريت كشت تنظيم كننده عرضه و تقاضا در بازار است اما به علت عدم نبود اين نوع مديريت، نظام عرضه و تقاضا دچار مشكل و مازاد عرضه در بازار ايجاد مي شود.
بهنام عسكري ادامه داد: يكي از كاركردهاي مديريت عرضه اين است كه اين امكان را از بهره برداران مي گيرد كه بيشتر از تقاضاي بازار توليد كنند ؛ البته هم اكنون نيز بازار سنتي به گونه اي است كه كشت بر مبناي بازار صورت مي گيرد اما بدون هدف و بدون برنامه ريزي است.
وي با اشاره به اين كه نمي توان كشاورزان را مجبور به كشت محصولي خاص كرد افزود: هرساله كشت هيجاني پس از افزايش قيمت برخي از محصولات ايجاد مي شود و انتظار مي رود با توجه به كشت هيجاني برخي از كشاورزان قيمت نيز افت محسوسي داشته باشد.
عسكري اظهار داشت: بازارهاي هدف صادراتي استانداردهاي مخصوصي دارند و نمي توان محصولي را كه مازاد بر توليد است صادر كرد بلكه بايد استانداردهاي مورد نياز بازار را در نظر گرفت و نسبت به توليد آن اقدام كرد.
او افزود: بايد بر اساس نياز سنجي نسبت به صادرات اقدام كرد محصولي كه اكنون در بازار است امكان صادرات ندارد بلكه مي توان با ايجاد ارزش افزوده توسط صنايع تبديلي نسبت به صادرات آن اقدام كرد.
ع.پ / 1876