دیلی بیست: تهدید ادعایی ایران تنها واكنش به تحریكات آمریكا است

تهران - ایرنا - یك نشریه آمریكایی به نقل از مقامات اطلاعاتی آمریكا با رد ادعاهای مقامات دولت آمریكا درباره 'تهدید ایران' تاكید كرد كه این تهدیدهای ادعایی ایران تنها واكنشی به اقدامات تهاجمی و تحریك آمیز آمریكا است.

بر اساس این گزارش ، تندروهای دولت دونالد ترامپ در دو هفته گذشته مدعی افزایش تهدید ایران شده اند. اما مقامات اطلاعاتی آمریكا ارزیابی می كنند كه اقدامات ایران در واكنش به اقدامات دولت آمریكا بوده است.
مقامات دولتی آمریكا آگاه از اوضاع به دیلی بیست گفتند كه مقامات سازمان های مختلف اطلاعاتی آمریكا ارزیابی كرده اند كه فعالیت جدید ایران كه مقامات دولت آمریكا از آن به عنوان توجیهی برای حضور نظامی در خلیج فارس یاد می كنند ، در واكنش به اقدامات تهاجمی و تهدیدآمیز دولت آمریكا در دو ماه گذشته انجام شده است.
شورای امنیت ملی ، سی آی تای و دفتر مدیر اطلاعات ملی آمریكا حاضر به اظهارنظر برای درج در این گزارش دیلی بیست نشده اند.
همچنین چندین تن از قانونگذاران آمریكایی آگاه از اطلاعات آمریكا درباره ایران به دیلی بیست گفتند كه اقدامات باصطلاح تهاجمی ایران - مانند ادعای برنامه ریزی برای حمله به تاسیسات دیپلماتیك آمریكا در عراق و سوار كردن موشك در قایق های ماهیگیری در خلیج فارس - در واكنش به اقدامات واشنگتن برای تحت فشار قراردادن ایران انجام شده است.
قانونگذاران آمریكایی گفته اند كه تصمیمات دولت ترامپ برای سخت كردن تحریم نفت ایران و قرار دادن نام سپاه پاسداران ایران در فهرست سازمان های تروریستی بطور خاص اقدامات تحریك آمیزی بوده اند .
سناتور جمهوریخواه 'جان كورنین' از تگزاس گفت: آشكار است كه ایرانی ها از كارزار فشار حداكثری دولت آمریكا علیه ایران خوشحال نیستند و بنابراین گمان می كنم كه واكنش نشان می دهند و برخی از تهدیدها بسیار نگران كننده است.
كورنین گفت: اگر دولت آمریكا از تشدید فشارها خودداری كرده بود ، این تهدید جدید ایران محقق نشده بود.
دیلی بیست در ادامه تاكید كرد كه سیاست فشار آمریكا موجب نشده كه رهبران ایران تمایلی به امتیاز دادن پیدا كنند.
در حقیقت همانطور كه وال استریت ژورنال هم گزارش داده است ، بنا به ارزیابی چندین مقام اطلاعاتی آمریكا ، وضعیت ایران در قبال منافع آمریكا در واكنش مستقیم به اقدامات دولت آمریكا است كه تهاجمی تر شده است .
'جیم هیمز' عضو دموكرات كمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریكا این مساله را تائید كرد و گفت: اعتقاد دارم كه بسیاری از فعالیت های ایران در پاسخ به مواضع تهاجمی ما در منطقه است.
هیمز بتازگی در یادداشتی در روزنامه 'یو اس ای تودی' كه به همراه سناتور 'كریس مورفی' نوشت ، از اقدامات تهاجمی و تحریك آمیز دولت آمریكا انتقاد كرد.
یك قانونگذار آمریكایی دیگر نیز در گفتگو با دیلی بیست نیز به ارتباط بین اقدامات دولت آمریكا و مواضع تهاجمی ایران اذعان كرد.
این عضو كنگره گفت: هیچ چیزی در منطقه نیست كه بر اساس آن ما باید بمب افكن های بی-52 و یك ناوگروه و تفنگداران دریایی به آنجا اعزام كنیم.
این ایده كه كارزار فشار حداكثری می تواند موجب تلافی جویی ایران شود از نظر ناظران امور ایران كاری منطقی است.
اروپام**1078** 1546