شرایط  تصویب طرح های پژوهشی در پیام نور اعلام شد

تهران- ایرنا- معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه پیام نور گفت: تصویب طرح های پژوهشی این دانشگاه منوط به نیاز محوری و كاربردی بودن است؛ چرا كه پروژه های دانشگاهی باید در زمینه رفع نیازهای جامعه تدوین شوند.

محمدعلی كریمی روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا در خصوص طرح ها و برنامه های معاونت پژوهشی و فناوری پیام نور در سال 98 اظهار داشت: اغلب طرح ها و برنامه های سال گذشته در سال 98 نیز تداوم می یابد. شكل گیری مراكز رشد و نوآوری، شركت های دانش بنیان و برگزاری استارتاپ های ملی از جمله این برنامه ها به شمار می رود.
وی افزود: كیفی گرایی در عرصه پژوهش، كتب و نشریات، دوری از محتوای كاغذی، گسترش تالیفات الكترونیكی، تاكید بر مسئله كارآفرینی از طریق راه اندازی مراكز كسب و كار ( به ویژه در حوزه دیجیتال)، راه اندازی آزمایشگاه ملی، توسعه و گسترش شبكه شاپنا (شبكه آزمایشگاهی پیام نور)، به روز رسانی تجهیزات این مراكز در سطح ملی و همچنین درآمدزایی از طریق این واحدها، از دیگر برنامه های این معاونت در سال 98 است.
كریمی ادامه داد: شبكه شاهد (اطلاع رسانی هوشمند) نیز از هفته گذشته فعالیت خود را به صورت رسمی آغاز كرده است؛ در بستر این شبكه استادان، دانشجویان و به طور كل جامعه پیام نور مجموعه خدمات دانشگاهی را در عرصه های مختلف آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و... در دسترس دارند.
وی یادآور شد: دستیابی به برخی مقالات، كتب دیجیتال، حتی دریافت نمرات و وضعیت كلاس های آموزشی نیز در این شبكه امكان پذیر است.
كریمی اظهار داشت: راه اندازی آزمایشگاه ملی سبب تجمیع تجهیزات پیشرفته در یك واحد و سرویس دهی برای مجموعه مراكز پیام نور می شود.
وی عنوان كرد: شاپنا (شبكه آزمایشگاهی پیام نور ایران) نیز در قالب یك سامانه آمار و اطلاعات آزمایشگاهی و همچنین نحوه خدمات رسانی این شبكه را ارائه می كند.
كریمی با بیان این كه در برنامه های 98 راه اندازی و توسعه سامانه ها و نرم افزارها مورد تاكید ویژه قرار گرفته است، افزود: شبكه اینترنتی یك پارچه در سطح كشور نیز تحت عنوان وب با هدف دستیابی جامعه پیام نور با كمترین هزینه در دستور كار قرار دارد.
معاون پژوهشی و فناوری خاطرنشان كرد: این طرح ها كه از جمله برنامه های كلان دانشگاه به شمار می رود، در اغلب استان ها عملیاتی شده است و در سایر مراكز و واحدهای استانی نیز به زودی اجرا خواهد شد.
كریمی همچنین در خصوص پژوهش های دانشگاه پیام نور نیز افزود: در حال حاضر آیین نامه پژوهانه دانشگاه پیام نور با رویكرد افزایش بهره وری تحقیقات به تصویب رسیده است و هریك از طرح های پژوهشی باید در جهت ارتقای دانشگاه و افزایش سطح علمی جامعه باشد.
دانام**9484**1485

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش