۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۵
کد خبر 83317275
۰ نفر
گرما و آتش غفلت در كمين مراتع آباده

شيراز- ايرنا- دماي هوا بالا مي رود، هواي گرم بر تن خشك و نيمه خشك مراتع مي نشيند كه با كوچكترين جرقه اي و غفلتي، مراتع آتش مي گيرد و پوشش گياهي در شعله هاي سركش مي سوزد.

اين قصه پر غصه اي است كه هر ساله در فصل گرما در كشور و استان فارس رخ مي دهد؛ آتشي كه حتي در مراتع شهرستان سردسير آباده نيز رام نيست و موجب مي شود بسياري از مراتع در آتش بسوزد و خاكستر شود.
براساس آمارها سالانه به ‌طور ميانگين حدود 5 هزار هكتار از مراتع ايران دچار آتش‌ سوزي مي‌شود كه خسارت‌هاي جبران‌ ناپذيري به منابع طبيعي وارد مي كند.
شمال استان فارس نيز از اين بلا بي بهره نيست و هر ساله شاهد آتش سوزي در مناطق مختلف اين منطقه هستيم؛ اتفاقي كه شايد يكي از عوامل آن نا آگاهي مردم و آتش افكني در مراتع باشد.

** 11 مورد آتش سوزي در مراتع شهرستان آباده در سال97
رييس اداره منابع طبيعي شهرستان آباده در اين زمينه به ايرنا گفت:11مورد آتش سوزي در سال 97 در مراتع شهرستان آباده گزارش شده است كه نسبت به سال هاي گذشته 70 درصد كاهش آتش سوزي داشتيم.
اكبر رحيمي افزود: آموزش و فرهنگ سازي جوامع محلي، نقش موثري در پيشگيري و كنترل حريف دارد و بايد در اين زمينه براي مردم فرهنگ سازي شود.
وسعت مراتع آباده 750هزار هكتار است.

* مردم امكانات و تجهيزات لازم براي اطفاي حريق ندارند
يك فعال محيط زيست در گفت و گو با ايرنا معتقد است كه جوامع محلي به جز آموزش، نيازمند تجهيزات نيز هستند تا حضور موثري در كنترل آتش سوزي ها داشته باشند.
علي اكبري بيان كرد: مردم امكانات و تجهيزات لازم براي اطفاي حريق را ندارند و اگر بتوانيم اين تجهيزات را خريداري كنيم و در اختيار اين افراد قرار دهيم كمك بسياري به پيشگيري و جلوگيري از آتش سوزي در مراتع خواهد شد.
وي همچنين بيان كرد كه از ابتداي سال جاري با كاهش تعداد دفعات آتش سوزي در جنگل ها در مقايسه با سال قبل مواجه بوده ايم و بارندگي ابتداي سال، تاثير قابل توجهي در اين كاهش داشته است.

* براي پيشگيري از آتش سوزي مراتع به مردم آموزش داده شود
فرماندار آباده نيز با بيان اينكه بيم آن مي رود كه بعد از سيل هاي اخير بهاري با آتش سوزي هاي مهيب تابستاني در نقاط مختلف مواجه شويم، گفت: حجم عظيمي از علف هاي بلند و خشك، اين قابليت را دارند كه هم به راحتي شعله ور شوند و هم آتش به سرعت گسترش يابد.
محمد اسداللهي با بيان اينكه بايد به مردم آموزش هاي لازم را داد افزود: امسال بايد بيش از قبل مراقب آتش هايي كه در طبيعت روشن مي شود باشيم و اگر آتشي افروختيم، بعد از اتمام كارمان، از خاموشي صد در صدي آن اطمينان حاصل كنيم چرا كه ممكن است يك تكه زغال بر جا مانده از آتش، هزاران هكتار از مراتع و جنگل ها را به آتش بكشد.
وي بيان كرد: مسئولان اقداماتي از جمله شناسايي و رفع عوامل مختلف در گسترش آتش‌سوزي جنگل‌ها و مراتع همچون جمع‌آوري شاخه‌هاي شكسته، جمع‌آوري علوفه‌هاي خشك و هر آنچه پتانسيل حريق را افزايش مي‌دهد، در دستور كار خود قرار دهند.

* طبيعت تخريب شده با مجازات و برخوردهاي سلبي برنمي‌گردد
دادستان عمومي و انقلاب آباده با بيان اينكه حريق‌هاي سهوي و عمدي در جنگل‌ها و مراتع با جريمه نقدي و حتي مجازات حبس همراه است، گفت: حريق‌هاي عمدي و سهوي كه در جنگل‌ها و مراتع به وقوع مي‌پيوندد با مجازات نقدي و حتي مجازات حبس همراه است؛ چرا كه مصداق خسارت به اموال عمومي است و مراجع قضايي پس از تعيين مقصر، مجازات مربوطه را تعيين مي‌كنند.
محمد مهدي جمالي با تاكيد بر نظارت جدي بر مرتعداران اظهار كرد: مرتعداران نسبت به حفاظت از مراتع حساس باشند و اين مساله را به عنوان اولويت خود قراردهند.
وي با بيان اينكه نگهداري و حفاظت از منابع طبيعي و محيط زيست تنها بر عهده يك سازمان و دستگاه نيست بلكه به مشاركت همه جامعه نيازمند است، افزود: در كوتاه مدت امكان بازسازي و جبران منابع طبيعي وجود ندارد و هشدار كارشناسان در خصوص تخريب محيط زيست و منابع طبيعي بايد جدي گرفته شود.
دادستان آباده با بيان اينكه طبيعت تخريب شده با مجازات و برخوردهاي سلبي برنمي‌گردد ، اظهار كرد: قوه قضاييه با تمام كساني كه به وظايف قانوني خود در اين خصوص عمل نكنند برخورد جدي خواهد كرد.
9864/ 1876