رعايت تشريفات عبور زائران از مرز مورد توجه باشد

رشت - ايرنا - استاندار گيلان بر ضرورت توجه جدي به پشتيباني موكب ها، اعزام زائران و رعايت تشريفات عبور آنان از مرز تاكيد كرد و گفت: در سال جاري برنامه‌ريزي ها براساس تمركز اقدامات ملي در استان ها شكل گرفته است.

گزارش روز جمعه روابط عمومي استانداري گيلان به ايرنا حاكيست؛ مصطفي سالاري در جلسه ستاد اربعين حسيني با آرزوي قبولي طاعات و عبادات و توفيق خدمت به زائران ابا عبدالله الحسين (ع) افزود: كسب رضايت زوار داخلي و خارجي با ايجاد امكانات و زيرساخت‌ها از اهميت بالايي برخوردار است.
وي به پيش بيني افرايش تعداد زوار خارجي در اربعين حسيني امسال اشاره و خاطرنشان كرد: باتوجه به حذف هزينه رواديد براي زائران ايراني بايد آمادگي ها بر مبناي روند افزايشي زائران وجود داشته باشد.
وي ايجاد زمينه خدمت رساني به مناطق سيل زده را برمبناي تمركز بر اقدامات استاني عنوان كرد و اظهار داشت: در سيل اخير از ظرفيت موكب هاي استان گيلان در مناطق سيل زده ايلام، لرستان و خوزستان استفاده شد كه جاي قدرداني از تلا‌ش و همراهي اين عزيزان دارد.
استاندار گيلان بر لزوم جلوگيري از هرگونه اقدام بدون هماهنگي با ستاد اربعين حسيني تاكيد و تصريح كرد: در برپايي موكب ها از بودجه دولتي نبايد استفاده شود.
وي افزود: در مشاركت مادي مردمي يك ارزش والايي مستتر است كه با استفاده از بودجه عمومي اثرگذاري اجتماعي اين اقدام اعتقادي كاهش پيدا مي‌كند.
سالاري با بيان اينكه گيلان در مسائل عمراني در مرز مهران استان معين براي ايلام است، گفت: معاون هماهنگي امور عمراني استانداري با همكاري دستگاه‌هاي عمراني درخصوص ايجاد زيرساخت‌هاي مورد نياز به ويژه پاركينگ زودتر از موعد اقدام كنند.
وي با تاكيد بر لزوم پيش بيني هاي مورد نياز در تردد زائران اظهار داشت: باتوجه به عدم تمركز در بازگشت زوار نسبت به زمان رفت، بايد با برنامه‌ريزي لازم اطلاع‌رساني دقيق براي ايجاد نظم در بازگشت انجام گيرد.
نماينده عالي دولت در گيلان بر ضرورت تقسيم كار دستگاه‌هاي اجرايي و مشاركت هاي مردمي به صورت يكپارچه تاكيد و تصريح كرد: فرمانداران با تسريع در برگزاري جلسات ستاد اربعين در شهرستان ها نسبت به تمهيد مقدمات اقدام كنند.
وي به بروز برخي مشكلات در زيرساخت‌هاي اينترنتي و گذرنامه در زمان ورود زوار خارجي در سال گذشته اشاره كرد و گفت: از هم اكنون بايد تمامي جوانب براي استفاده حداكثري از ظرفيت ها درنظرگرفته شود.
وي با بيان اينكه در صورت امكان از ظرفيت قطار نيز براي تردد زائران اربعين مي توانيم استفاده كنيم، افزود: در صورت تحقق اين ظرفيت بايد براي فروش بليط اطلاع‌رساني گسترده شود.
استاندار گيلان نقش رسانه ها را در اطلاع‌رساني صحيح به منظور جلوگيري از سردرگمي مردم بسيار موثر ارزيابي و اظهار كرد: بايد تلاش شود با استفاده از ابزارهاي تبليغي مردم را براي حضور گسترده در پياده‌روي اربعين ترغيب كنيم.
7296/2007/