۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۵
کد خبر 83317268
۰ نفر
پويش كنترل فشار خون در استان اصفهان آغاز شد

اصفهان - ايرنا - پويش كنترل فشار خون با هدف شناسايي افراد مبتلا به فشار خون و درمان بموقع آنها روز جمعه در استان اصفهان آغاز شده است.

به گزارش ايرنا، افزايش آگاهي جامعه نسبت به بيماري فشار خون بالا و پيامدهاي خطرناك آن، از جمله اهداف اين پويش عنوان شده است.
معاون فني مركز بهداشت استان اصفهان در اين باره به ايرنا گفت: از امروز تمام مراكز بهداشتي تحت پوشش دانشگاه علوم پزشكي، مراكز جامع سلامت شهري و روستايي، پايگاه هاي بهداشت شهري و خانه هاي بهداشت روستايي براي انجام آزمايش فشارخون آمادگي دارند.
مصطفي رضايي با اشاره به اينكه يك هزار و 100 مركز بهداشتي در استان براي ارائه خدمات بهداشتي به شهروندان وجود دارد، اظهار داشت: مرحله اول اين پويش به اطلاع رساني متمركز است و پس از يكماه از اجراي آن، 183 مركز سيار بهداشتي همگام با مراكز بهداشتي در اين پويش مشاركت مي كنند.
به گفته وي داوطلباني از ساير نهادها و دستگاه ها از جمله هلال احمر دانشگاه علوم پزشكي اصفهان را در اجراي اين پويش ياري مي كنند.
معاون فني مركز بهداشت استان اصفهان با اشاره به اينكه افراد بالاي 30 سال هدف اين پويش هستند، گفت: جمعيت بالاي 30 سال اين استان 2 ميليون و 400 هزار نفر است و انتظار داريم حداقل نيمي از اين جمعيت براي حفظ سلامتي خود با مراجعه به مراكز پيش بيني شده به اين پويش بپيوندند.
پويش كنترل فشار خون در استان اصفهان تا 15 تير طي دو مرحله اجرا مي شود كه مرحله اول آن آموزش و اطلاع رساني ( تا 17 خرداد ) و مرحله دوم آن ( 17 خرداد تا 15 تير ) غربالگري است.
در اين پويش افراد شناسايي شده مبتلا به فشار خون براي كنترل بيماري و درمان به پزشك معرفي مي شوند و تحت نظر مراكز بهداشتي قرار مي گيرند.
براساس اعلام سازمان بهداشت جهاني در سال 2017 حدود 10 ميليون نفر از مردم جهان به دليل بيماري فشار خون بالا جان خود را از دست داده اند.
در همين سال در كشورمان 100 هزار نفر براثر اين بيماري فوت كرده اند و آمار نشان مي دهد كه آمار بيماران فشار خون در ايران رو به افزايش است و به همين دليل براي پيشگيري از اين بيماري كه پيامدهاي خطرناكي را به همراه دارد بايد برنامه ريزي شود.
براساس اعلام مسئولان بهداشتي استان اصفهان از هر 100 نفر در ايران 25 نفر به بيماري فشار خون بالا مبتلا هستند كه اين آمار در اين استان 25 درصد است.
شاخص اين بيماري در استان اصفهان در بانوان 26 درصد و در آقايان 23 درصد است.
/6026/2093