۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۶:۴۱
کد خبر 83317245
۰ نفر
كیودو:ایران تمایلی به مذاكره با آمریكا ندارد

پكن- ایرنا- خبرگزاری كیودو ژاپن گزارش داد كه «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران یادآورشد كشورش بعد از خروج آمریكا از برجام و اعمال تحریم های اقتصادی علیه تهران، تمایلی برای مذاكره مجدد با واشنگتن در مورد برجام ندارد.

كیودو روز جمعه نوشت كه وزیر خارجه ایران در توكیو در پاسخ به پرسش این خبرگزاری مبنی بر اینكه آیا امكان مذاكره با آمریكا در مورد برجام وجود دارد تاكید كرد «خیر، امكان مذاكره وجود ندارد».
بر اساس این گزارش، اگرچه ظریف پیشتر گفته بود كه امكان مبادله زندانیان ایرانی و آمریكایی وجود دارد اما در این مصاحبه گفته است كه «دیگر چنین امكانی بر روی میز نیست زیرا ایالات متحده پیش شرط های نامشخص را تعیین كرده است».
وزیر خارجه ایران تاكید كرده است «آمریكا در شرایطی نیست كه برای ایران پیش شرط تعیین كند».
كیودو نوشت: ظریف كه روز گذشته با وزیر امور خارجه و نخست وزیر ژاپن دیدار و گفت و گو كرده بود از آمریكا به عنوان یك «گردن كلفت» نام برد كه به كشورهای دیگر از جمله ژاپن فشار می آورد تا به تحریم های واشنگتن علیه تهران از جمله نخریدن نفت ایران پایبند باشند.
ظریف افزود: «این اولین بار در تاریخ است كه یك قلدر به كشورهای مهم دیگر می گوید كه اگر چیزی را كه من دوست ندارم انجام دهید مجازات می شوید».
وزیر خارجه ایران ادامه داد: اجازه دهید تصور كنیم یك «گردن كلفت» در یك تقاطع ایستاده است و به همه می گوید اگر از چراغ قرمز عبور نكنید با شما درگیر می شوم، این همان چیزی است كه آمریكا به كشورهای دیگر می گوید، این همان چیزی است كه به زبان ساده به آن «تروریسم اقتصادی» می گویند.
ظریف همچنین در این گفت وگو از طرف های اروپایی برجام به دلیل عدم عمل به تعهدات خود و از ژاپن به دلیل همراهی با آمریكا در تحریم تهران با وجود پایبندی ایران به برجام انتقاد كرد.
كیودو ادامه داد كه ظریف گفت اروپا اگرچه به صورت شفاهی از برجام حمایت می كند اما در عمل قادر به انجام كاری نیست متاسفانه همكاران ژاپنی ما نیز اقداماتی را برای اجرای برجام انجام نداده اند.
رسانه ژاپنی افزود كه وزیر خارجه ایران قرار است پس از ترك توكیو برای دیدار با مقام های چین راهی پكن شود.
شبد****آساق**1904**