۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۵:۲۳
کد خبر: 83317241
۰ نفر
عضو بنیاد توس: شاهنامه كتاب صلح و دوستی است

بجنورد- ایرنا- عضو بنیاد توس از شاهنامه به عنوان كتاب صلح و دوستی یاد كرد و گفت: شاهنامه صلح آمیزترین حماسه جهانی است.

به گزارش ایرنا دكتر علیرضا قیامتی پنجشنبه شب در آیین بزرگداشت حكیم ابوالقاسم فردوسی در بجنورد با اشاره به اهمیت شاهنامه فردوسی اظهار داشت: این كتاب میهن دوستی همراه با اعتدال خردورزانه است كه همه چیز در آن در اوج اخلاق خلاصه می شود.
وی افزود: شاهنامه، گنجینه فرهنگ و كتاب پیوندها است كه همه چیز را با هم‌ پیوند می دهد، این اثر خاص ایرانیان نیست زیرا كه در خصوص سرنوشت همه بشریت سخن گفته است.
قیامتی گفت: این كتاب تمام شكوه و ارزش هایی كه ایرانیان كسب كرده اند را در كنار بزرگی ها و تجربه های شهریاران گردآوری كرده و با زیباترین شكل ممكن به نسل های آینده هدیه كرده است.
این استاد دانشگاه با بیان اینكه هیچ كتابی در دنیا به اندازه شاهنامه تاثیرگذار نبوده است، اظهار داشت: در دنیای امروز بیش از همیشه نیاز به شناخت شاهنامه و حماسه آن داریم.
وی افزود: شاهنامه بهترین آیینه ای است كه هر ایرانی می تواند فرهنگ خود را بدون اغراق و احساسات در آن دیده و بازشناسد.
قیامتی، مرز انسانیت در شاهنامه را در ارتباط با خدا دانست و گفت: شاهنامه تصویر نیایش های یزدانی است به طوری كه هیچ كتابی به اندازه آن نیایش با خدا ندارد.

* آرمان فردوسی سربلندی ایران است
مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی نیز در این آیین از حكیم ابوالقاسم فردوسی به عنوان شخصیتی ارزشمند یاد كرد كه برای تمام ایرانیان مقامی بس والا دارد و اظهار داشت: مساله اصلی فردوسی ایران و سربلندی و افتخار و عظمت آن است.
حسین فرخنده افزود: مهمترین هدف فردوسی در خلق شاهنامه این بوده كه ایران و مسائل مربوط به فرهنگ و همبستگی ایرانیان را به تصویر بكشد.
به گزارش ایرنا در این آیین سیدابوطالب مظفری از شاعران افغانستانی و چند تن از شاعران خراسان شمالی سروده های خود در مدح حكیم فردوسی و شاهنامه را قرائت كردند.
25 اردیبهشت ماه روز بزرگداشت حكیم سخنرای توس ابوالقاسم فردوسی نام گرفته است.
ط/5132