نشریه آمریكایی: واشنگتن تفسیر درستی از  اقدام های دفاعی ایران ندارد

تهران - ایرنا - نشریه وال استریت ژورنال به نقل از چند مقام دولت ترامپ گزارش داد كه اطلاعات جدید درباره ایران نشان می دهد كه آمریكایی ها در تفسیر تحركات تهران دچار اشتباه بوده اند و اقداماتی كه به عنوان تهدید از سوی این كشور شناسایی شده، ماهیت دفاعی داشته اند.

این نشریه بامداد جمعه به نقل از چند مقام آمریكایی كه با سیاست های دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا درباره ایران آشنا هستند گزارش داد كه اطلاعات تازه ای كه دولت ترامپ جمع آوری كرده نشان می دهد تهران به دلیل احساس تهدید از سوی واشنگتن اقدام به آمادگی برای حملات متقابل كرده است.
به نوشته وال استریت ژورنال، این موضوع می تواند توضیح دهد كه چرا نیروهای ایران و متحدان منطقه ای آن دست به اقداماتی زدند كه از سوی آمریكا به تهدید علیه نیروهای واشنگتن در منطقه تفسیر و منجر به افزایش حضور نظامی در خلیج فارس و كاهش كاركنان دیپلماتیك در عراق شد.
یك مقام آمریكایی گفت كه تفسیر دفاعی از ماهیت تحركات و اقدام های ایرانی ها از اطلاعات تازه ای حاصل شده كه در روزهای اخیر به دست آمده است و بر نگاه مقام های دولت ترامپ به اقدامات تهران تاثیر گذاشته است.
در همین حال، برخی از مقام های آمریكایی گفته اند كه ترامپ به مشاوران ارشد خود از جمله سرپرست وزارت دفاع گفته است كه خواهان درگیری نظامی با ایران نیست كه این امر می تواند حاكی از كاهش تنش های اخیر با تهران باشد.
اما برخی دیگر از افراد آشنا با این موضوع به این نشریه اظهار داشتند كه اختلاف نظر شدیدی در دولت ترامپ پیرامون معنای اطلاعات مربوط به آمادگی نظامی ایران و نیروهای تحت حمایتش وجود دارد.
برخی از مقام های دولت ترامپ مدعی هستند كه این اطلاعات حاكی از آن است كه ایران برای حمله پیشدستانه برنامه ریزی می كند یا در حال برنامه ریزی بوده است كه این موضوع باعث شد مایك پمپئو وزیر امور خارجه آمریكا چنین اظهاراتی را در سفر هفته گذشته خود به عراق داشته باشد.
این در حالی است كه ایران با «جعلی» خواندن اطلاعات مورد ادعای پمپئو، هرگونه برنامه ریزی برای حمله به نیروهای آمریكایی را انكار كرده است.
شبد**9416**1379