۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۳:۰۴
کد خبر 83317227
۰ نفر
عربستان به بمباران غیرنظامیان در یمن اعتراف كرد

تهران - ایرنا - ائتلاف سعودی به نقش خود در بمباران روز گذشته یك منطقه مسكونی در صنعا پایتخت یمن كه ده ها كشته و زخمی به جا گذاشت اعتراف و ادعا كرد كه این حادثه سهوی و اتفاقی بوده است.

به گزارش بامداد جمعه شبكه خبری روسیا الیوم، تركی المالكی سخنگوی ائتلاف سعودی گفت: فرماندهی نیروهای مشترك، موضوع بمباران اخیر صنعا را به یك تیم ارزیابی حوادث برای بررسی احتمال اتفاقی بودن این حادثه ارجاع داده است.
وی مدعی شد كه ائتلاف سعودی به رعایت استانداردهای بین المللی و مبانی حقوق بین الملل بشردوستانه در حملات خود در یمن پایبند است.
ائتلاف سعوی روز گذشته اعلام كرد كه در حمله هوایی به صنعا، صرفا اهداف نظامی و مواضع انصار الله در منطقه جبل عطان را هدف قرار داده است.
در حمله خونین روز پنجشنبه سعودی ها به منطقه مسكونی الرباط در صنعا، 6 تن عضو یك خانواده از جمله چهار كودك جان باختند.
وزارت بهداشت یمن اعلام كرد كه در این حمله 6 تن از جمله چهار كودك عضو یك خانواده و دو مرد كشته و 71 تن از جمله 27كودك، 17 زن و 27 مرد زخمی شدند.
عربستان از ششم فروردین سال 94 در قالب ائتلافی از چند كشور عربی و با كمك و چراغ سبز آمریكا، حملات گسترده ای را علیه یمن فقیرترین كشور عربی آغاز كرد تا به بهانه بازگرداندن رئیس جمهوری مستعفی این كشور به قدرت، به اهداف و زیاده خواهی های سیاسی خود جامه عمل بپوشاند.
در اثر این تجاوز تاكنون بیش از 100هزار یمنی از جمله 85 هزار كودك جان خود را از دست داده اند كه بیشتر این كودكان براثر گرسنگی و قحطی ناشی از این جنگ تحمیلی از سوی این ائتلاف جان باخته اند.
جنگ علیه یمن همچنین میلیون‌ها یمنی را با بحران شدید گرسنگی و قحطی روبه رو كرده است، به گونه ای كه سازمان ملل متحد در گزارشی، قحطی در این كشور را بزرگ‌ ترین فاجعه انسانی نامید.
شبد**1480**1379