مجلس نمایندگان آمریكا از سیاسی كردن اطلاعات درباره ایران ابراز نگرانی كرد

تهران- ایرنا- رئیسان 3 كمیته مجلس نمایندگان آمریكا روز پنجشنبه در نامه ای به وزیر خارجه این كشور درباره سوء استفاده از طبقه بندی و سیاسی كردن اطلاعات پیرامون ایران ابراز نگرانی شدید كردند.

در این نامه كه در تارنمای رسمی مجلس نمایندگان آمریكا منتشر شد، «آدام شیف»، «الیوت انگل» و «آدام اسمیت» رئیسان كمیته های اطلاعات، امور خارجه و نیروهای مسلح درباره گزارش اخیر وزارت خارجه آمریكا درباره ایران ابراز نگرانی شدند كردند.
رهبران مجلس نمایندگان آمریكا در این نامه گفتند عمیقا نگرانند كه این گزارش حاصل انتصاب های سیاسی بدون توجه به اطلاعات یا تحریف معنای اطلاعات به منظور زمینه سازی برای اقدام نظامی باشد.
در این نامه همچنین آمده است كه گزارش های منتشر شده كه حاكی است تلاش های برای سیاسی كردن ارزیابی های معمول پیرامون ایران، منجر به اختلاف نظرهای شدیدی در وزارت خارجه آمریكا و میان این وزارتخانه و دیگر نهادهای این كشور شده است.
اعضای كنگره آمریكا همچنین با بیان اینكه گزارش سال 2019 وزارت خارجه این كشور 80 درصد خلاصه تر از گزارش های مشابه سال های پیشین بوده، نسبت به تلاش وزارت خارجه برای پنهان كردن اطلاعات از این نهاد قانونگذاری اعتراض كردند.
وزارت خارجه آمریكا در گزارش سالانه خود پیرامون پایبندی كشورها به كنترل تسلیحات و عدم اشاعه كه در 26 فروردین ماه در 12 صفحه منتشر كرد، با حذف برخی كشورها به شكلی غیرمتناسب بر ایران تمركز كرده بود.
این در حالی است كه به گفته رئیسان سه كمیته مجلس نمایندگان آمریكا، گزارش های مشابه در سال های 2017 و 2018 بالغ بر 45 و 54 صفحه بوده است.
این اعضای مجلس نمایندگان همچنین تاكید كردند كه گزارش امسال وزارت خارجه آمریكا بیشتر شامل گمانه ها و نظرات شخصی بوده و شائبه سیاسی كاری در ارائه اطلاعات به كنگره را تقویت می كند.
3 كمیته مجلس نمایندگان با بیان اینكه این گزارش از واقعیات چشم پوشی و اطلاعات غیر واقعی ارائه كرده، تا دوم خرداد ماه به وزارت خارجه آمریكا فرصت دادند تا توضیح مفصلی درباره چگونگی تهیه این گزارش و افراد و نهادهای دخیل در تولید آن ارائه كند.
خبرگزاری رویترز فروردین ماه گزارش كرد كه اختلاف میان دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا با «گزارش انطباق و هماهنگی بین‌المللی در خصوص كنترل تسلیحات» تشدید یافت.
براساس این گزارش، وزارت خارجه آمریكا روز سه شنبه 27 فروردین نسخه ای غیر طبقه بندی شده از گزارش سالیانه به كنگره را منتشر و سپس آن را حذف كرد كه این موضع اختلافات تشدید شده را شدتی دوباره بخشید.
وزارت خارجه آمریكا در این گزارش به ادعاهای سال گذشته رژیم صهیونیستی علیه برنامه های هسته ای جمهوری اسلامی ایران پرداخته و نوشته بود كه چنین تلاش هایی از سوی ایران ممكن است نقض ان پی تی به شمار رود.
این در حالی است كه در این گزارش ارزیابی نهادهای اطلاعاتی و هسته ای بین المللی درباره برنامه هسته ای ایران كه براساس 14 گزارش پیامی آژانس بین المللی انرژی اتمی با پایبندی كامل به برجام دنبال شده، هیچ جایی نداشت.
این موضوع در نامه رئیسان 3 كمیته مجلس نمایندگان آمریكا نیز منعكس شده و این نمایندگان انعكاس این ارزیابی ها را وظیفه دولت ترامپ براساس «قانون نظارت بر توافق هسته ای ایران» مصوب كنگره دانسته اند كه در گزارش مزبور نقض شده است.
شبد**9416**