وارونه‌سازی اظهارات مخالفان آمریكا حربه رسانه ای علیه ایران

مسكو - ایرنا - مقام های روسیه در دو هفته گذشته مواضع محكمی در حمایت از ایران به دلیل اجرای برجام و تنش هایی كه آمریكا به آن دامن می زند اتخاذ كردند با این حال جنگ رسانه ای با ایران به گونه ای است كه اظهارات آنان بعضا وارونه منعكس می شود گویا علیه تهران موضع گرفته اند.

چهارشنبه گذشته ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در استراحتگاه خود در شهر بندری سوچی میزبان آلكساندر واندر بلن رئیس جمهوری اتریش بود و از این فرصت استفاده كرد تا استقلال اتحادیه اروپا را زیر سوال ببرد و بار دیگر از سیاست تهاجمی و آتش افروزی آمریكا انتقاد كند.
با این وجود رسانه های معاند، با جراحی بخشی از اظهارات پوتین در كنفرانس خبری، تلاش در اقناع این پیام داشتند كه روسیه نیز علیه ایران موضع گیری كرده است.
اما واقعیت چه بود؟، روز گذشته پوتین در ابتدای اظهارات خود اعلام كرد كه می خواهد مطلبی غیردیپلماتیك بگوید كه شاید به مزاج دوستان اروپایی این كشور خوش نیاید.
او ادامه داد كه برجام در حال فروپاشی است و اروپا نمی تواند هیچ اقدامی برای نجات برجام و جبران خسارات اقتصادی ایران انجام دهند و این آمریكا بوده كه مقصر فروپاشی برجام است هر چند كه با خروج ایران از این توافق، همه این واقعیت ها را فراموش می كنند و نوك پیكان انتقادها به سمت ایران گرفته می شود.
وی افزود: از این رو به شركای ایرانی خود توصیه كرده است از برجام خارج نشوند.
مقامات روسیه بارها گفته اند كه اقدامات آمریكا نشان دهنده جنگ افروزی در ونزوئلا، سوریه و دیگر نقاط جهان و افزایش تنش ها در خاورمیانه است و آمریكا باید با پذیرش چند جانبه گرایی، به دنبال رفع اختلافات و مسائل بر پایه گفت وگو با دیگر طرف ها باشد.
پوتین دیروز این را هم گفت كه روسیه آتش نشان نیست و نمی تواند همه آنچه را كه بطور كامل به این كشور بستگی ندارد، نجات دهد.
وی ادامه داد: ما در آینده نیز آماده ایم كه چنین نقش مثبتی (میانجیگری) را بازی كنیم اما این فقط به ما بستگی ندارد بلكه به همه شركا و همه بازیگران ازجمله آمریكا، كشورهای اروپایی و ایران بستگی دارد.
دمیتری پسكوف سخنگوی كاخ كرملین نیز در اظهار نظری جداگانه اعلام كرد كه روسیه نگران افزایش تنش میان آمریكا و ایران است و مایك پمپئو وزیر امور خارجه آمریكا در دیدار با طرف روس هیچ وعده و تضمینی از بابت نگرانی روسیه در خصوص افزایش مناقشه از سوی آمریكا در منطقه نداده است هر چند كه ما این را درك می كنیم كه ایران در اتخاذ تصمیمات خود در برجام پیشگام نبود و به فشاری كه با شرایط و مفاد برجام متناقض است، پاسخ می دهد.
پسكوف ادامه داد: روسیه از ادامه تنش ها پیرامون برنامه جامع اقدام مشترك (برجام) كه اقدامات آمریكا منجر به آن می شود، متاسف است و شاهد ادامه تنش آفرینی در این زمینه از سوی ایالات متحده است.
سرگئی ریابكوف معاون وزیر امور خارجه روسیه و مذاكره كننده ارشد هسته ای این كشور نیز پنجشنبه به خبرگزاری دولتی تاس گفت كه ما نمی دانیم تشدید تنش میان تهران و واشنگتن به كجا خواهد كشید اما می دانیم سیاست فشار حداكثری واشنگتن نتیجه بخش نیست و محاسبات واشنگتن در این زمینه ساده لوحانه است.
اما این خبرها باب میل رسانه های مخالف ایران نبودند تا منتشر شوند، آنها تنها به انتشار سخنان پوتین به صورت بریده پرداختند و تلاش كردند تا نشان دهند طرف مقابل اظهارات پوتین نه آمریكا بلكه ایران است.
اظهارات پوتین به گونه ای در رسانه های معاند بازتاب یافت كه گویا روس ها در حال متهم كردن ایران به جنگ افروزی هستند.
این شیوع رسانه ای از روی كار آمدن دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا در دستور كار رسانه های همسوی سیاست های خصمانه آمریكا علیه ایران قرار گرفت و تا امروز نه تنها ادامه یافته بلكه هر روز بر تعداد آن افزوده شده است.
در تایید این ادعا می توان به اظهارات سال گذشته رئیس دستگاه دیپلماسی ایران اشاره كرد آنجا كه محمد جواد ظریف گفت: خبرگزاری رویترز به تنهایی روزانه 50 خبر جعلی علیه ایران تولید می كند و گروهی نیز با حمایت یكی از كشورهای همسایه در حال انتشار چنین اخباری در جهان هستند.
تنها در یك سال گذشته سرگئی ریابكوف معاون وزیر خارجه روسیه مجبور به تكذیب دو خبر از رسانه های مختلف و سی ان ان شد و به ایرنا گفت كه برخی رسانه ها از اظهارات او سوء استفاده كرده اند.
نخستین تكذیبیه ریابكوف زمانی بود كه در رسانه ها به نقل از او آمد كه ایران برای حفظ برجام باید امتیاز دهد.
دومین تكذیبیه صریح ریابكوف به مصاحبه با سی ان ان اختصاص یافت آنجا كه از صحبت های او برداشت شد روسیه در مناقشه احتمالی ایران و اسرائیل طرف رژیم صهیونیستی را خواهد گرفت.
در این رهگذر بنظر می رسد با توجه به بمباران هدفمند و انتشار پی در پی اخبار جعلی رسانه های ایران نباید تنها به مانند یك مترجم عمل كنند بلكه باید بتوانند در انتشار چنین اخباری، با ارجاع به حقایق متعدد مخاطبان هوشمند خود را از اهداف و مقاصد چنین اخباری آگاه سازند چرا كه به نظر می رسد تنها ترجمه و انتشار چنین اخباری افتادن در دامی است كه رسانه های همسو با ترامپ پهن كرده اند.
هدف از این اقدام، نشان دادن عمق علاقه روس ها به ایران یا ایجاد تصویر غیرواقعی از روابط ایران با همسایگان و متحدان در برخی موضوعات نیست بلكه نخست باید با كلیشه فكری ایرانیان در خصوص برخی موضوعات و كشورها روبرو شد نه اینكه فضایی را برای مخاطب ترسیم كرد كه گویا روس ها در هر شرایطی همراه ایران هستند و به خاطر ایران دست به هر كاری می زنند.
از طرف دیگر نباید فراموش كرد كه ایران به عنوان كشوری مستقل سیاست خود را دنبال می كند كه با شعار نه شرقی نه غربی از 40 سال پیش در دستور كار دستگاه دیپلماسی ایران قرار گرفته است.
در نهایت می توان گفت كه دستگاه دیپلماسی ایران به خوبی می داند كه تنها با اتكا به ملت ایران می تواند اختلافات و مسائل خود را حل وفصل كند و در این مسیر هرگز به دیگر كشورها تكیه نمی كند چرا كه برخلاف آنچه خیلی از دشمنان آرزو دارند و به دنبال آن هستند ایران كشوری وابسته نیست.
گزارش از: رحمت الله خدادادی
اروپام * 1346 *