نامزد خاشقچی:برای قاتلان جمال عدالت اجرا نمی شود

نیویورك- ایرنا- نامزد روزنامه نگار عربستانی كه در كنسولگری این كشور در استانبول به دست عوامل سعودی به قتل رسید، گفت: با گذشت نزدیك به هشت ماه از این حادثه، هیچ عدالت و پاسخگویی برای قاتلان خاشقچی وجود ندارد.

خدیجه چنگیز نامزد جمال خاشقچی روز پنج شنبه در كمیته فرعی امور خارجی مجلس نمایندگان آمریكا حضور یافت و افزود: هیچ صداقت، عدالت و پاسخگویی برای قاتلان خاشقچی وجود ندارد.
وی ادامه داد: همواره، كابوس شبانه دارم و درباره رنج های جمال فكر می كنم. تا كنون هیچ رسیدگی به این نقض حقوق بشر و آزادی مطبوعات انجام نشده است.
نامزد روزنامه نگار عربستانی كه در سفارت سعودی به قتل رسید، به اظهارات و بیانیه های ترامپ و پلوسی اشاره كرد كه در آن وعده داده بودند به این مساله رسیدگی كنند و گفت: اما با گذشت نزدیك به هشت ماه، هیچ اقدامی را شاهد نیستیم و به همین دلیل است كه من امروز به اینجا آمده ام.
چنگیز اضافه كرد: آیا طبیعی نیست كه بخواهم از طریق كانال های مناسب، مسئولان این قتل را پاسخگو نگهدارم؟
جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد حاكمان فعلی سعودی بود كه اقامت قانونی در آمریكا داشت.
وی روز دهم مهرماه 1397 برای انجام امور ثبت ازدواج خود با خدیجه چنگیز وارد كنسولگری سعودی در استانبول تركیه شد اما دیگر از وی خبری نشد تا اینكه با گذشت قریب به 18 روز، مقامات سعودی اعلام كردند او به قتل رسیده است.
شواهد و قرائن ارائه شده از سوی تركیه و سازمان جاسوسی آمریكا گواه بر این است كه این قتل با هماهنگی و دستور مقامات ارشد سعودی به ویژه محمد بن سلمان ولیعهد این رژیم انجام شده است اما ترامپ و سایر مقامات واشنگتن از این شخص خواسته اند تا درباره قتل خاشقچی تحقیق كند.
تحقیقی كه با گذشت قریب به هشت ماه، هنوز نتیجه آن مشخص نشده است و حتی گفته نمی شود كه سرنوشت جسد او چه بوده است؟
اروپام*1429