۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۱
کد خبر 83317128
۰ نفر
روزهاي «مي» در قدرت به شمارش افتاد

لندن–ايرنا– درحالي‌كه فشارها براي كناره‌گيري «ترزا مي» از قدرت به دليل نارضايتي عمومي از عملكردش در روند خروج از اتحاديه اروپا به اوج رسيده،رئيس فراكسيون بانفوذ حزب محافظه‌كار موسوم به كميته 1922 روز پنجشنبه از توافق نخست‌وزير براي تعيين تاريخ استعفايش در سه هفته آينده خبرداد.

«گراهام بردلي» پس از ملاقات با نخست‌وزير انگليس اعلام كرد كه دو طرف توافق كردند، پس از راي‌گيري دوباره نمايندگان مجلس بر سر طرح دولت درباره چگونگي خروج از اتحاديه اروپا كه قرار است در نخستين هفته ماه ژوئن، يعني سه هفته ديگر برگزار شود، با يكديگر ملاقات كرده و درباره زمان برگزاري انتخابات دروني حزب محافظه‌كار با يكديگر به توافق برسند.
مي پيشتر وعده داد بود كه در صورت موافقت پارلمان با طرح دولت، از مقام خود كناره‌گيري خواهد كرد. به‌اين‌ترتيب مي‌توان اين‌طور نتيجه گرفت كه يا نخست‌وزيري مي سه هفته ديگر به پايان مي‌رسد، و يا در صورت مخالفت مجدد پارلمان با طرح وي، زماني را كه بعيد است طولاني باشد براي برگزاري انتخابات درون‌حزبي مشخص خواهد كرد.
همچنين بوريس جانسون وزير امور خارجه پيشين انگليس امروز رسما از آمادگي خود براي شركت در انتخابات دروني حزب محافظه‌كار خبر داد.
از ميان نامزدهاي احتمالي براي شركت در اين انتخابات ازجمله جرمي هانت، مايكل گوو و دومينيك راب به ترتيب وزيران امور خارجه، محيط ‌زيست و وزير مستعفي برگزيت، جانسون نخستين سياستمداري است كه به‌ صورت رسمي آمادگي خود را براي جانشيني «مي» اعلام كرده است.
او در انتخابات حزب محافظه‌كار در سال 2016 كه ديويد كامرون در پي راي مردم انگليس به خروج از اتحاديه اروپا از قدرت كناره‌گيري كرد، نامزد شد. اما كمي بعد براي جلوگيري از تشتت آراي طرفداران برگزيت، از ادامه حضور در اين رقابت صرف‌نظر كرد.
تحليل گران جانسون را فردي جاه‌طلب توصيف مي‌كنند و شايد به همين خاطر بود كه مي پس از پيروزي در انتخابات، وي را به وزارت امور خارجه منصوب كرد تا او را مهار كند.
جانسون كه از طرفداران سرسخت برگزيت به شمار مي‌رود، در اين مدت چندين يادداشت آتشين در نقد سياست‌هاي دولت «مي» درباره چگونگي خروج از اتحاديه اروپا منتشر كرد كه در زمان خود خبرساز شد. او درنهايت تيرماه گذشته، رسما مخالفت خود را با دولت «مي» بر سر برگزيت اعلام و از مقام خود كناره‌گيري كرد.
وي كه در سال 2016 شهرداري لندن را به‌عنوان تنها مسئوليت اجرايي در كارنامه خود داشت، اينك با دو سال سابقه وزارت امور خارجه چشم به كرسي نخست‌وزيري دوخته است.
«مي» در بيانيه مشتركي كه با بردلي منتشر كرد، از اراده خود براي خروج انگليس از اتحاديه اروپا سخن گفت تا پيش از تعطيلات تابستاني پارلمان، اين كشور از اتحاديه اروپا خارج شود.
انگليس قرار بود نهم فروردين‌ماه گذشته، رسما اتحاديه اروپا را ترك كند. بااين‌حال مخالفت پارلمان با طرح دولت بر سر چگونگي خروج از اتحاديه اروپا سبب شد تا سران 27 كشور اروپايي مهلت برگزيت را تا 9 آبان تمديد كنند.
ناظران همچنان معتقدند كه طرح دولت «مي» بازهم در پارلمان شكست خواهد خورد، اما روزهاي اقامت او در داونينگ استريت به شماري افتاده است.
شبد**اروپام ** هـ ن **