۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۲۲:۵۵
کد خبر: 83317127
۰ نفر
نیویورك تایمز: ترامپ خواهان جنگ با ایران نیست

تهران - ایرنا - روزنامه نیویورك تایمز نوشت كه رئیس جمهوری آمریكا در هشداری به مشاوران جنگ افروز در كاخ سفید به سرپرست وزارت دفاع خود گفته است كه خواهان جنگ با ایران نیست.

این روزنامه آمریكایی پنجشنبه شب این مطلب را به نقل از چندین مقام این كشور گزارش كرد و افزود كه این پیامی از سوی ترامپ به مشاوران جنگ طلب در كاخ سفید است مبنی بر اینكه كمپین فشار واشنگتن علیه ایران نباید به درگیری آشكار با تهران ختم شود.
به نوشته نیویورك تایمز، ترامپ این موضوع را روز چهارشنبه در جریان نشستی در اتاق عملیات كاخ سفید پیرامون تنش های در حال افزایش آمریكا با تهران گفته است.
یكی از مقام هایی كه در این نشست شركت داشته گفت كه هیچ اطلاعات تازه ای متفاوت از آنچه پیشتر درباره ایران مطرح شده در این جلسه به ترامپ ارائه نشده است؛ اما چندین مقام كاخ سفید گفتند كه ترامپ قاطعانه گفته است كه خواهان درگیری نظامی با ایران نیست.
براساس این گزارش، ترامپ می خواهد گزارش های مبنی بر تلاش مایك پمپئو وزیر خارجه و جان بولتون مشاور امنیت ملی او برای كشاندن آمریكا به جنگ با ایران را تعدیل كند.
نیویورك تایمز همچنین به نقل از سه مقام دولت ترامپ نوشت كه رئیس جمهوری آمریكا بیش از آنكه از مدیریت مسائل مربوط به ایران ازسوی مشاور امنیت ملی خود عصبانی باشد، از گزارش هایی خشمگین است كه حاكی از هدایت سیاست های خاورمیانه ای كاخ سفید از سوی بولتون است.
این مقام ها گفتند كه ترامپ از اقدامات اخیر دولتش علیه ایران، شامل تحریم ها و شناسایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی راضی است.
اما شدت تهدیدهایی كه دولت ترامپ مدعی است از سوی ایران ناشی می شود، موضوع اختلاف شدید مقام های دولت او است؛ در همین راستا، برخی مقام های كاخ سفید استدلال می كنند كه این تهدید در حدی نیست كه نیازمند اعزام نیرو به خاورمیانه یا تخلیه بخشی از سفارت آمریكا در بغداد باشد.
این مقام ها همچنین گفتند كه بولتون از اینكه ترامپ تمایلی به ایجاد تغییر در منطقه خاورمیانه ندارد ابراز ناامیدی كرده و این امر باعث شده كه برخی در كاخ سفید درباره بقای او در دولت ترامپ تردید كنند.
نیویورك تایمز افزود كه ترامپ از عملكرد بولتون درباره ونزوئلا (تلاش برای براندازی دولت نیكلاس مادورو رئیس جمهوری این كشور) نیز ناراضی است.
شبد**9416**