استاندار گيلان: حذف ارز دولتي چاي، منجر به رونق بازار آن شد

رشت - ايرنا - استاندار گيلان گفت: حذف اختصاص ارز دولتي در محصول چاي و حمايت‌هاي دولت منجر به رونق بازار چاي شده است.

به گزارش خبرنگار ايرنا مصطفي سالاري عصر پنجشنبه در نشستي با دست اندركاران صنعت چاي با اشاره به اينكه حذف اختصاص ارز دولتي در محصول چاي و حمايت‌هاي دولت منجر به رونق بازار چاي شد، افزود: زماني مي توانيم اين رونق را حفظ كنيم كه با بهزراعي شاهد توليد برگ سبز با كيفيت تر باشيم.
وي با بيان اينكه چاي با كيفيت داخلي قدرت رقابت با صنعت چاي دنيا و نيز افزايش ميزان صادرات را دارد، اظهار داشت: توليد چاي با كيفيت اقبال عمومي مردم را براي استفاده از چاي توليد داخل را به دنبال دارد.
نماينده عالي دولت در گيلان با بيان اينكه رقابت ميان كارخانه داران بايد تقويت شود گفت: فعاليت كارخانه‌‌هاي توليد چاي در گروي حضور با رغبت چايكاران در باغ چاي است.
وي فرصت رونق چاي در سالجاري را بهترين زمان براي گام برداشتن در تقويت توليد چاي داخلي در يك مدت 5 ساله عنوان كرد و گفت: در اين مسير وظايف دولت، سنديكاي چاي و اتحاديه چايكاران بايد به وضوح مشخص باشد.
استاندار گيلان با اشاره به اينكه براي پايدار ماندن صنعت چاي نيازمند همكاري، وفاق و همدلي درون استاني هستيم افزود: بايد با ايجاد ساز و كار مناسب همچون نوع نرخ گذاري، ايجاد منابع براي آبياري نوين و پشتيباني از سياست كيفي سازي، چايكاران را به چيدن برگ سبز با كيفيت اميدوار و ترغيب كنيم.
وي خاطرنشان كرد: تلاش ما بر اين است تا در جهت حفظ صنعت چاي انتظارات دست اندركاران توليد اين محصول را محقق كنيم.
استان هاي گيلان و مازندران 25 تا 28 هزار هكتار باغ چاي دارند كه 90 درصد اين باغ ها در گيلان قرار دارند.
در فصل زراعي جاري، قيمت خريد تضميني هر كيلوگرم برگ سبز چاي درجه يك 32 هزار و 750 ريال و برگ سبز درجه دو ، 18 هزار و 492 ريال تعيين شده كه نسبت به سال قبل، به ترتيب 20 و 21 درصد افزايش دارد.
برداشت برگ سبز چاي هر ساله در سه چين بهاره، تابستانه و پاييزه صورت مي گيرد كه چين بهاره از اوايل ارديبهشت ماه، تابستانه از نيمه دوم خردادماه و چين پاييزه در شهريور و مهرماه انجام مي شود.
158 كارخانه براي خريد تضميني برگ سبز چاي با سازمان چاي كشور قرارداد منعقد كرده اند.
7296/2007/