سعودی ها از ذخایر تسلیحاتی یمنی ها ابراز نگرانی كردند

نیویورك- ایرنا- نماینده دائم سعودی در سازمان ملل متحد با ارسال نامه ای به شورای امنیت ادعاهایی را درباره انفجارهای انجام شده بر خطوط انتقال نفت این كشور مطرح كرد و آن را به انصار الله یمن نسبت داد.

عبدالله المعلمی روز پنج شنبه در نامه خود به سازمان ملل متحد ادعا كرد هفت انفجار ناشی از حملات پهپادها بر خطوط لوله نفت در الدوادمی و عفیف روی داده است.
وی این حملات را متوجه انصار الله یمن كرد و آنها را مورد حمایت ایران دانست.
سفیر سعودی در سازمان ملل متحد بدون اشاره به پنج سال بمباران و تجاوز كشورش به مردم و زیرساخت های یمن، ادامه داد در حالی كه حوثی ها مسئولیت كامل آن را پذیرفته و پیروزی نامیده اند، اینگونه اقدامات تنها موجب افزایش تنش در منطقه خواهند شد.
المعلمی در این نامه از راه حل سیاسی ناشی از تلاش های نماینده ویژه دبیركل سازمان ملل متحد حمایت كرد اما از تداوم حملات به اصطلاح ائتلاف سعودی كه همچنان به صنعا ادامه دارد، سخنی نگفت.
وی خواستار اجرای كامل قطعنامه های 2140، 2216 و 2541 شورای امنیت سازمان ملل شد و درخواست كرد اقدامات فوری برای رسیدگی به ذخایر تسلیحاتی و خلع سلاح انصارالله كه او آنها را شبه نظامیان تروریست نامید، انجام دهند.
این مقام سعودی در نامه خود اشاره ای نكرده است كه چرا انصارالله دست به اقدامات دفاعی زده است و عامل ایجاد این بحران چه بوده است؟ بحران یمن از سال 2015 با تجاوز سعودی ها به همسایه جنوبی خود آغاز شد. در این تجاوز بدون توقف نزدیك به پنج سال، مردم بی گناه اعم از كودكان به خاك و خون كشیده شدند و زیر ساخت های این كشور نابود شده است.
مارك لوكاك معاون دبیركل سازمان ملل متحد روز چهارشنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل گزارشی از شرایط انسانی یمن ارائه كرد كه در آن تصریح شده است شبح قحطی همچنان خودنمایی می كند.
وی افزود: 10 میلیون یمنی همچنان نیازمند غذای اضطراری برای زنده ماندن هستند. شیوع بیماری وبا در سال جاری 300 هزار نفر را متاثر ساخته كه این رقم در كل سال 2018، حدود 370 هزار مورد بود.
این مقام سازمان ملل متحد اظهار كرد در سه ماهه اول سال 2019، بیش از 900 مورد مرگ غیرنظامیان گزارش شده است و یكی از واقعیت های شوكه كننده جنگ در یمن این است كه كشته های غیرنظامی بیشتر از سایر موارد است.
اروپام*1429