نیروگاه هزار مگاواتی برق در پیشوا احداث می شود

تهران- ایرنا- استاندار تهران از احداث نیروگاه هزار مگاواتی تولید برق در شهرك صنعتی پیشوا برای تأمین برق مورد نیاز چهار شهرستان ورامین، قرچك، پیشوا و پاكدشت خبر داد.

به گزارش ایرنا، انوشیروان محسنی بندپی روز پنجشنبه در حاشیه بازدید از شهرك صنعتی عباس آباد پاكدشت در جمع خبرنگاران اظهار داشت:انرژی برق یكی از ابزارهای اساسی در رونق تولید واحدهای صنعتی است، همان مشكلی كه شهرك های صنعتی استان تهران با آن دست و پنجه نرم می كنند.
وی افزود: با برگزاری جلسات اضطراری راه های تأمین برق مورد نیاز واحدهای صنعتی مورد بررسی قرار گرفته كه یك راه، استقرار واحدهای سیار تولید برق است.
استاندار تهران تصریح كرد: طی روزهای اخیر، پیشنهاد سرمایه گذاری كلان از سوی یك بخش خصوصی برای احداث نیروگاه برق پیشوا ارائه شده كه نخستین جلسه هماهنگی آن نیز برگزار شده است.
وی افزود: تلاش می شود تا با حضور مسئولان وزارت نیرو و فرمانداران چهارشهرستان جنوب شرق استان تهران، زمینه استقرار این نیروگاه كه قطعات آن از كشور ایتالیا خریداری شده، فراهم شود.
محسنی بندپی در خصوص مشكل آب واحدهای صنعتی گفت: مشكل آب مورد نیاز واحدهای صنعتی استان تهران تا مهر ماه امسال به طور كامل برطرف می شود.

** اعتبارات مربوط به اشتغال عادلانه توزیع نمی شود
استاندار تهران در ادامه با اشاره به سهم استان در ایجاد اشتغال گفت: سهم اشتغال استان تهران 8.1 درصد است در حالی كه اعتبار اختصاص یافته به استان 4.7 درصد باید باشد كه این اعتبار با شاخصه عادلانه در نظر گرفته نشده است.
وی تصریح كرد: میانگین كشوری پرداخت اعتبارات در حوزه اشتغال روستایی و عشایری 76.6 درصد است كه این مهم باید با اختصاص 1.5 میلیارد دلار اعتبار از صندوق توسعه ملی و اختصاص همین میزان از سوی بانك های كشاورزی، توسعه تعاون، پست بانك و صندوق كارآفرینی امید محقق شود.
محسنی بندپی گفت: دربررسی های صورت گرفته، استان تهران با میانگین كشوری 24 درصد فاصله دارد و 52 درصد از اعتبارات به این استان اختصاص یافته است.
وی اضافه كرد: بانك های كشاورزی و توسعه تعاون با تلاش خود به میانگین كشوری رسیده اند، ولی پست بانك و صندوق كارآفرینی امید با عملكرد 31 و23 درصد به تعهدات خود عمل نكرده اند.
استاندار تهران اظهار داشت: این امر نشان می دهد كه بخشی از اعتباراتی كه خود دولت به بانك ها اختصاص داده نیز در اختیار عشایر و روستائیان قرار نگرفته است.
وی ادامه داد: بانك ها یك ماه فرصت دارند كه خود را به میانگین كشوری برسانند، در غیر این صورت، موضوع از طریق شورای عالی بانك ها پیگیری می شود.
به گزارش ایرنا، رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت به همراه انوشیروان محسنی بند پی امروز پنجشنبه برای افتتاح چند طرح صنعتی به شهرستان ورامین و پاكدشت سفر كرد.
پیشوا با 80 هزار نفر جمعیت در 45 كیلومتری جنوب شرق تهران واقع شده است.
تهرام/7254/6003