۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۲۰:۱۵
کد خبر: 83317065
۰ نفر
تشخیص و درمان بیماری بدون ایجاد برش در پوست

تهران - ایرنا- محققان دانشگاه بریتیش كلمبیا موفق به توسعه یك میكروسكوپ لیزری شده‌اند كه بدون نیاز به ایجاد برش و جراحی قادر به تشخیص و درمان بیماری است.

معمولا برای تشخیص و درمان بیماری‌هایی نظیر سرطان پوست، ایجاد برش در پوست و جراحی ضروری است. برش پوست علاوه بر ایجاد درد، گاهی منجر به بروز عفونت می شود. از طرفی از نظر زیبایی بیمار را با مشكلاتی مواجه می‌كند.
محققان دانشگاه بریتیش كلمبیا برای حل این مشكل موفق به ساخت یك میكروسكوپ دقیق لیزری شده‌اند. با استفاده از این فناوری بافت مورد نظر به سرعت اسكن می‌شود و در صورت مشاهده ساختار سلول غیر طبیعی یا مشكوك، یك عمل جراحی فوق‌العاده دقیق انجام می‌شود. دقت این روش به اندازه‌ای است كه بافت سالم هیچ آسیبی نمی‌بیند، از طرفی هیچ برشی در سطح پوست ایجاد نمی‌شود.
در این میكروسكوپ با استفاده از باریكه لیزر مادون قرمز فوق سریع امكان تصویربرداری از بافت زنده تا عمق یك میلی‌متری امكان پذیر است. در این روش علاوه بر اسكن دیجیتالی و سریع بافت می‌توان با استفاده از گرمای حاصل از لیزر، بافت مورد نظر را درمان كرد. درمان و تشخیص بیماری در رگ‌های خونی، مغز، چشم، پوست و اندام‌هایی كه با باریكه نور قابل دسترسی هستند، امكان‌پذیر است. از طرفی با استفاده از این فناوری می‌توان مسیر عروق خونی را بدون تداخل در محیط و عملكرد اندام‌های مجاور تغییر داد.
توسعه این روش غیر تهاجمی به منزله یك انقلاب در درمان بیماری‌هایی نظیر سرطان پوست محسوب می‌شود.
نتایج این مطالعه در نشریه Science Advances منتشر شده است.
علمی **9259**1601**

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش