وزیر صنعت: رفتار برخی افراد با جنگ اقتصادی همخوانی ندارد

تهران- ایرنا- وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در حالی كه كشور در جنگ تمام عیار اقتصادی با دشمنان قرار دارد، ولی جای تعجب است كه رفتار برخی از افراد با این جنگ همخوانی ندارد.

به گزارش ایرنا، رضا رحمانی عصر پنجشنبه در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان تهران در فرمانداری پاكدشت اظهار داشت: امسال متفاوت با سال های گذشته و نیاز به تغییر در نگاه، تفكر و رفتار همه افراد است.
وی با بیان اینكه همه باید اراده های خود را برای مقابله اقتصادی با دشمن قوی كنند، گفت: نباید تصور كرد كه این جبهه مانند جنگ سخت از تجهیزات و خاكریز قابل مشخصی برخوردار است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه كرد: وقتی یك شركت تولیدی 400 نیروی خود را اخراج می كند، یعنی دشمن آنجا توانسته خاكریز ما را فتح كند.
وی با اشاره به اینكه حضور در جلسات مختلف و پرداختن به مسائل حاشیه ای در فضای مجازی وقت مسئولان را تلف می كند، گفت: همه باید تلاش كنیم تا از تعداد جلسات كاسته و به كارهای اجرایی رسیدگی كنیم.
رحمانی افزود: بنا به گفته رییس جمهوری؛ اگر یك وزیر كمتر از 14 ساعت در روز كار كند، نمی تواند به وظایف خود عمل كند.
وی یادآور شد: كمبود برق یكی از مهمترین مشكلات واحدهای تولیدی در شهرك های صنعتی است و این موضوع باید بدون برگزاری جلسات متعدد به صورت جدی پیگیری تا حصول نتیجه لازم دنبال شود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت تأكید كرد: رفع مشكلات اقتصادی و تولیدی كشور فقط مربوط به وزارت صمت نیست، همه ادارات، از شركت توزیع برق، وزارت نیرو، مدیر كل مالیات، بانك ها و همه دستگاه ها باید تولید را كار اصلی خود بدانند.
وی با تأكید بر لزوم سوق دادن نقدینگی كشور به سمت تولید گفت: اگر یك واحد تولیدی به هر دلیلی توسط بانك مصادره شود، نباید آن واحد تعطیل شود و اجازه تعطیلی حتی به یك واحد تولیدی هم ندهیم.
وی افزود: برای توسعه فعالیت های تولیدی لازم نیست كه یك واحد جدید احداث شود، گاهی با حمایت از یك واحدی كه هزار نفر ظرفیت اشتغال دارد می توان فرصت های شغلی جدیدی را با پر كردن ظرفیت های خالی ایجاد نمود.
رحمانی با اشاره به كاهش 22 درصدی واردات در سال گذشته افزود: واردات هر كالایی كه در داخل كشور امكان تولید دارد، ممنوع است چرا كه این امر با توجه به كاهش میزان قاچاق و معكوس شدن آن به دلیل مسائل ارزی شرایط را برای رونق تولید فراهم می كند.
وی گفت: سال گذشته واردات یكهزار و 339 قلم كالا به كشور ممنوع شده بود كه از ابتدای امسال تا كنون، 142 مورد دیگر نیز به آن افزوده شد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: هشت هزار كد تعرفه واردات در كشور وجود دارد كه اگر احساس شود هر كدام از كالاها در داخل امكان تولید وجود دارد، تعرفه واردات آن كالا افزایش پیدا می كند تا از تولید داخلی حمایت شود.
وی تصریح كرد: از واحدهای بزرگی مانند فولاد، خودرو، سیمان، پتروشیمی، مس و لوازم خانگی كه مصرف قطعه آنان زیاد است، خواسته شده تا قطعه مورد نیاز خود را با برگزاری نمایشگاه های تخصصی در معرض دید عموم قرار دهند تا تولید كنندگان محصولاتشان را در اختیار این صنایع قرار دهند.
رحمانی تأكید كرد: اگر كالای ایرانی حتی 10 درصد گران تر از نمونه وارداتی تهیه شود، ارزشمند تر از این است كه آن كالا از خارج كشور وارد شود.
وی گفت: هر چند كه امكانات موجود در كشور نامحدود نیست ولی باید با مدیریت درست و تخصیص مناسب به خوبی از آنها استفاده كرد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت توسعه تولید پوشاك را اولویت امسال كشور یاد كرد و افزود: امسال كشور به نهضت تولید پوشاك نیاز دارد، از تمامی فعالان حوزه پوشاك با ارائه مشوق های لازم، امتیازهای مناسب و تقسیط هزینه استقرار در شهرك های صنعتی حمایت جدی می شود.
وی اضافه كرد: نوروز امسال با وجود مجوزی كه مناطق آزاد از آن برخوردار بودند، مجوز واردات پوشاك صادر نشد.
به گزارش ایرنا، رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت به همراه انوشیروان محسنی بند پی امروز پنجشنبه برای افتتاح چند طرح صنعتی به شهرستان ورامین و پاكدشت سفر كرد.
تهرام/7254/6003