۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۵
کد خبر 83317046
۰ نفر
بازتاب سفر ظریف در رسانه های ژاپن

پكن- ایرنا- رسانه های ژاپن ضمن بازتاب سفر 'محمد جواد ظریف' وزیر خارجه ایران به توكیو و دیدار وی با مقامات این كشور، نوشتند كه مقام های ژاپنی نگران وضعیت پرتنش خاورمیانه هستند.

خبرگزاری كیودو در مطلبی تحلیلی با اشاره به ملاقات وزیر خارجه ایران با شینزو آبه نخست وزیر و تارو كونو وزیر خارجه ژاپن آورده است كه دو كشور دارای روابط نزدیكی هستند و توكیو می خواهد برای كاستن از مناقشات از توان خود بهره بگیرد.
گزارش می افزاید نخست وزیر و وزیر خارجه ژاپن هر دو خواستار همكاری گسترده تر با ایران برای حفظ برجام شده و ابراز امیدواری كردند همه طرف ها به تعهداتشان درباره این توافق پایبند باشند.
روزنامه ژاپن تودی نیز در گزارشی با اشاره به این ملاقات ها آورده است ایران و ژاپن دارای روابط نزدیكی هستند برای ژاپن تنش های خاورمیانه بسیار نگران كننده است.
گزارش می افزاید در یك سال گذشته آمریكا ضمن خروج از برجام بیشترین تحریم ها را علیه ایران در نظر گرفته است اما وزیر خارجه ایران تاكید می كند تهران به همان نسبت از خود خویشتنداری نشان داده است.
ژاپن تایمز، ژاپن نیوز و تلویزیون 'ان اچ كی' نیز به روابط دوجانبه خوب ایران و ژاپن اشاره كرده و آورده اند كه دو كشور می توانند از این قابلیت ها برای كاستن از تنش های منطقه ای استفاده كنند.
این رسانه ها افزوده اند كه ژاپن یكی از خریداران عمده نفت ایران است اما به دلیل اینكه آمریكا معافیت خرید را تمدید نكرد مشكلاتی برای خریداران نفت و پالایشگاه های ژاپنی پدید آمده است.
رسانه های گروهی ژاپن در گزارش های خود اقدامات آمریكا را در اعزام ناو هواپیمابر و بمب افكن به منطقه باعث تشدید تنش ها دانسته اند و افزوده اند كه توكیو هر چه در توان دارد برای برون رفت از این شرایط بكار خواهد گرفت.
گزارش ها اضافه می كند ژاپن و ایران بر اهمیت حفظ توافق هسته ای تاكید كرده اند به طوری كه طرف ژاپنی گفته است این موضوع نه فقط برای روابط دوجانبه بلكه برای منع اشاعه و ثبات خاورمیانه نیز اهمیت دارد.
آنچه در دیدار ظریف با مقام های ژاپنی انعكاس زیادی در رسانه ها داشت اعلام ژاپن مبنی بر بكارگیری تلاش ها برای حل مسایل مهم و كاستن از تنش ها در منطقه بود.
محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران امروز پنجشنبه در توكیو با وزیر خارجه و نخست وزیر ژاپن دیدار و گفت و گو كرد.
آساق**231**1904**