آمریكا درصدد ایجاد نیروی عشایری وابسته در كركوك عراق است

بغداد – ایرنا – یك منبع امنیتی عراقی هشدار داد كه آمریكا به دنبال تشكیل یك نیروی بومی وابسته به خود تحت عنوان عشایر كركوك با اهداف مشكوك است.

این مسوول امنیتی عراق كه خواستار عدم ذكر نام خود بود، روز پنجشنبه در گفت و گوی اختصاصی به خبرنگار ایرنا گفت كه نیروهای آمریكایی مستقر در پایگاه «كی وان» در 30 كیلومتری شمال كركوك به تازگی تلاش خود را برای تشكیل یك نیروی بومی مورد حمایت و وابسته به خود تحت عنوان عشایر در این استان آغاز كرده اند.
وی اضافه كرد كه فرمانده نیروهای آمریكایی در این پایگاه نظامی اخیرا سرپرست استانداری كركوك را به این پایگاه نظامی دعوت كرده و از نیت آمریكا برای تشكیل این نیروی بومی از عشایر منطقه پرده برداشته است.
گفته می شود كه آمریكا به دنبال تكرار تجربه شوراهای بیداری (2006 - 2008) در استان الانبار و كمربند بغداد از عشایر متمایل به سیاست های آمریكا در كركوك و دیگر مناطق عراق است تا به این صورت از حضور نیروهای الحشد الشعبی كاسته و نیروهای الحشد الشعبی را تحت فشار این نیروهای مورد حمایت خود از این مناطق بیرون كند.
برخی از شخصیت های سیاسی عراق اخیرا از اقدام آمریكا در ایجاد نیروهای مورد حمایت خود تحت عنوان عشایر در استان الانبار به شدت اعتراض كرده و آن را در راستای سیاست های مشكوك آمریكا در عراق برای ناآرام كردن اوضاع داخلی كشورشان دانستند.
آمریكا در این راستا مبلغ یكصد میلیون دلار نیز برای تشكیل این نیروها برای استان الانبار اختصاص داده است.
منبع امنیتی عراق گفته است كه آمریكایی ها همانند آنچه در استان الانبار برای ایجاد نیروهای عشایر تحت عنوان «حشد عشایری» جریان دارد، درصدد تكرار این سناریو از عشایر وابسته به خود، در استان كركوك نیز هست.
منبع امنیتی عراق برای نخستین بار از آمار واقعی تعداد نیروهای آمریكایی موجود در پایگاه نظامی كی وان خبر داد و گفت كه از حدود چند صد نفر تجاوز نمی كند.
این در حالی است برخی گزارش های غیر رسمی، پیشتر تعداد این نیروها را هزاران نفر ذكر كرده بود.
گزارش ها حاكیست كه آمریكا درصدد توسعه این طرح به مناطق استان نینوا و دیگر مناطق سنی نشین و همچنین استان دیاله در جوار مرزهای جمهوری اسلامی ایران است.
خاورم *6*353*380*