تمهيدات ويژه براي جبران خسارت آتش‌سوزي بازار تبريز

تبريز- ايرنا - استاندار آذربايجان شرقي از پيش‌بيني تمهيدات ويژه براي جبران خسارت‌هاي ناشي از آتش‌سوزي در بازار تبريز خبر داد.

محمدرضا پورمحمدي روز پنجشنبه در جلسه هماهنگي دستگاه‌هاي مسئول براي جبران خسارت‌ها و بازسازي بخش‌هاي آسيب‌ديده از آتش‌سوزي اخير در بازار تبريز، اظهار داشت: شهرداري تبريز براي ادامه كسب‌وكار واحدهاي آسيب‌ديده، 100 مغازه جايگزين به صورت رايگان تا يك سال در اختيار خسارت ديده ها قرار مي‌دهد.
وي افزود: براي استمهال وصول چك‌ها، بازپرداخت تسهيلات و اخذ ماليات از واحدهاي آسيب‌ديده نيز هماهنگي‌هاي لازم از سوي فرمانداري تبريز انجام شده است.
استاندار آذربايجان شرقي با اشاره به اينكه 80 واحد از 125 واحد آسيب‌ديده تحت پوشش بيمه هستند، افزود: شركت‌هاي بيمه از روز اول در محل حادثه مستقر شده و بعد از تشكيل پرونده، نسبت به صدور چك‌هاي جبران خسارت اقدام كرده‌اند كه طي امروز و فردا تحويل خواهد شد.
پورمحمدي افزود: براي واحدهاي فاقد بيمه نيز با هماهنگي ستاد مديريت بحران، تسهيلات ارزان‌قيمت بانكي براي جبران خسارت در نظر گرفته مي‌شود.
استاندار آذربايجان شرقي در خصوص علت آتش‌سوزي در سراي ايكي‌قاپيلار بازار تبريز گفت: بررسي‌هاي فني و كارشناسي توسط سازمان آتش‌نشاني و كارشناسان دادگستري استان انجام شده و نتيجه نهايي بررسي‌ها در روزهاي آينده اعلام مي‌شود.
وي در خصوص بازسازي سراي ايكي‌قاپيلار نيز گفت: بعد از اتمام كار آواربرداري توسط شهرداري تبريز، پيمانكار تعيين‌شده از سوي اداره كل ميراث فرهنگي كار بازسازي را آغاز خواهد كرد تا در كمترين زمان شاهد از سر گيري فعاليت اين سرا باشيم.
پورمحمدي تأكيد كرد: در بحث بازسازي، سيستم‌هاي ايمني و گرمايشي نوين به‌صورت نمونه در سراي ايكي‌قاپيلار و سپس در ساير تيمچه‌ها و سراهاي بازار تبريز نيز اجرايي مي شود.
محمداسماعيل سعيدي و زهرا ساعي، نمايندگان مردم تبريز، اسكو و آذرشهر در مجلس شوراي اسلامي هم در اين جلسه از اهتمام و جديت مديريت ارشد استان و ساير دستگاه‌هاي مسئول در جبران خسارت‌هاي ناشي از آتش‌سوزي در بازار تبريز قدرداني و بر پيش‌بيني تجهيزات و امكانات مناسب براي پيشگيري از حوادث مشابه تأكيد كردند.
در اين جلسه كه نمايندگان بيمه مركزي هم حضور داشتند، مقرر شد چك‌هاي جبران خسارت واحدهاي آسيب‌ديده با هماهنگي فرمانداري تبريز در سريع‌ترين زمان ممكن به مالكان اين واحدها تحويل داده شود.
همچنين بيمه مركزي متعهد شد در بحث ايمن‌سازي بازار تبريز و ارائه تسهيلات به خسارت‌ديدگان مساعدت‌هاي لازم را انجام دهد.
/6120/3071