ویژه برنامه هایی در روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی در فارس برگزار می شود

شیراز-ایرنا- مدیر كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس گفت: به مناسبت بیست و هشتم اردیبهشت كه روز جهانی موزه نام گرفته و سرآغاز هفته میراث فرهنگی است، ویژه برنامه های متعدد و متنوعی در این استان برگزار می شود.

روابط عمومی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس در گزارش روز پنجشنبه خود به نقل از مصیب امیری افزود: در بیست و هشتم اردیبهشت ماه كه روز جهانی موزه نامیده شده، نمایشگاه مرقعات خطی در باغ جهان نما شیراز و همچنین نمایشگاه معرفی مجموعه آثار مربوط به آب از دوران سلجوقیان تا كنون در موزه آب انبار وكیل این شهر افتتاح می شود.
وی بیان داشت: در دومین روز از هفته میراث فرهنگی (بیست و نهم اردیبهشت) ضمن برپایی نمایشگاه نسخ خطی با موضوع های مذهبی و قرآنی در موزه پارس شیراز، ویژه برنامه تجلیل از خادمان این عرصه نیز با حضور معاون میراث فرهنگی كشور و مسئولان استان فارس به همراه افتتاح دومین فستیوال معمار شیراز در ارگ كریم خانی برگزار خواهد شد.
امیری ادامه داد: همچنین در روز بیست و نهم اردیبهشت، تور موزه خوانی در موزه پارس شیراز به عنوان نخستین موزه دولتی مراكز استان های كشور اجرا می شود.
مدیر كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس گفت: برپایی نمایشگاهی با مضمون فعالیت های اجرایی - پژوهشی این اداره كل در یك سال اخیر در ارگ كریم خان زند، تشكیل انجمن موزه داران بخش خصوصی در موزه مطبوعات و نشست مطالعات تطبیقی - تاریخی بازار شیراز در هتل زندیه، از جمله برنامه هایی است كه به مناسبت هفته میراث فرهنگی در شیراز برگزار خواهد شد.
امیری افزود: همچنین روایت تاریخ شفاهی رمضان استان فارس در حرم مطهر علی بن حمزه (ع)، رونمایی از طرح های 'یاد و نشان' و راهنمای گردشگری نابینایان در مجموعه حافظیه از دیگر برنامه هایی است كه با هدف بزرگداشت هفته میراث فرهنگی تدارك دیده شده است.
به گفته وی، برنامه هایی نیز برای نكوداشت هفته میراث فرهنگی در شهرستان های مرودشت، داراب، سروستان، خنج، لار، كازرون و پاسارگاد نیز پیش بینی و اجرا خواهد شد.
همت محمدی، سرپرست امور فرهنگی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس نیز بیست و پنجم اردیبهشت 98 اعلام كرد: به مناسبت روز جهانی موزه (بیست و هشتم اردیبهشت) بازدید از موزه ها و اماكن تاریخی- فرهنگی زیر پوشش این اداره كل یگان است.
مجموعه های تاریخی- فرهنگی حافظ و سعدی، ارگ كریمخانی، موزه سنگ های تاریخی هفت تنان، موزه پارس، موزه گرمابه وكیل، مجموعه جهانی تخت جمشید و موزه این مكان، پاسارگاد، بیشاپور، تنگ چوگان، غار شاپور، موزه بیشاپور، قلعه دختر، كاخ اردشیر فیروزآباد، كاخ ساسان سروستان، مجموعه های باستانی نقش رستم و نقش رجب و موزه مردم شناسی كازرون، زیر پوشش این اداره كل قرار دارند.
هجدهم ماه میلادی می كه مصادف با بیست و هشتم اردیبهشت است به عنوان روز جهانی موزه نامگذاری شده و در ایران سرآغاز هفته میراث فرهنگی است كه تا سوم خرداد ماه ادامه دارد.
9873 /6118