استاد دانشگاه: گفت و گوي تمدن ها باعث نزديكي ملت ها مي شود

پكن- ايرنا- پژوهشگر و استاد دانشگاه شهيد بهشتي تاكيد كرد: گفت ‌و گوي تمدن ها علاوه بر اينكه باعث شناخت بيشتر فرهنگ ها از يكديگر مي شود موجب نزديكي تمدن‎ها و ملت‌ها نيز خواهد شد.

'ابوالقاسم اسماعيل پور' روز پنجشنبه در اجلاس بين المللي گفت ‌و گوي تمدن‌هاي آسيايي در پكن با اشاره به چالش‌هاي پيش روي تنوع تمدن‌ها تصريح كرد: احترام و حفاظت از تمدن‌ها و فرهنگ‌هاي متفاوت و برگزاري گفت‌وگو و ايجاد تبادل بين تمدن‌ها در جهان معاصر حائز اهميت فراواني است.
وي با اشاره به اينكه تمدن‌هاي آسيايي همواره داراي وحدت بوده اند گفت: اين اجلاس، بار ديگر باعث تكرار ارتباطات بين‌المللي قديمي ميان چين و كشورهاي اين مسير شد.
استاد دانشگاه شهيد بهشتي با اشاره به قدمت ديرينه روابط ايران و چين تاكيد كرد سفر تجار ايراني به چين علاوه بر اينكه باعث تقويت روابط اقتصادي دو كشور شد منجر به تبادل افكار و انديشه ميان فعالان دو عرصه نيز شده است.
وي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به تنوع و قدمت طولاني تمدن‌هاي‌ كشورهاي آسيا بر لزوم تقويت تبادلات تمدني و فرهنگي بين اين كشورها تاكيد كرد و گفت: تمدن هاي آسيايي بسيار متنوع و متكثر هستند؛ به اين دليل كه بيشتر كشورهاي آسيايي فرهنگ و تمدن‌هاي باستاني و چند هزار ساله دارند.
اسماعيل پور كه در نشست 'حفاظت از تنوع تمدن‌هاي آسيا' اجلاس گفت و گو تمدن ها سخنراني مي كرد با اشاره به اينكه كشورهاي مختلف آسيايي بايد بتوانند با شناخت تمدن ها و فرهنگ ها به همديگر نزديكتر شوند و دوستي و روابط فرهنگي بيشتر ايجاد كنند گفت: در گذشته نيز راه ابريشم فرصتي براي معرفي دو ملت به يكديگر بوده است.
اجلاس بين المللي گفت و گوي تمدن هاي آسيا با حضور مقامات، مسئولان و گروه هاي فرهنگي و هنري از 47 كشور جهان از جمله جمهوري اسلامي ايران از روز چهارشنبه در پكن پايتخت چين آغاز شد.
از سوي جمهوري اسلامي ايران نيز علاوه بر 'محمد كشاورز زاده' سفير ايران در چين، مجيد مجيدي كارگردان نامدار ايراني در بخش هفته فيلم آسيا، گروه موسيقي روناك در بخش موسيقي، رييس موزه ملي ايران در بخش تمدن هاي كهن آسيا، دكتر اسماعيلي استاد دانشگاه شهيد بهشتي در بخش حفاظت از تمدن ها و حسين خليفي نماينده سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري ايران در چين نيز در بخش مردم به مردم شركت كرده اند.
موضوع اصلي اين اجلاس «مبادلات و درك متقابل تمدن هاي آسيايي و جامعه بشري با سرنوشت مشترك» است.
هدف اين اجلاس انتقال و پخش دستاوردهاي درخشان تمدن هاي كشورهاي آسيا و جهان، ايجاد سكوي يادگيري متقابل و توسعه مشترك تمدن ها و افزايش اطمينان در فرهنگ هاي آسيايي است.
كمك به اعتماد متقابل و هماهنگي آسيا، اجماع تفاهم مشترك توسعه آسيا و تحريك استعداد نوآوري آسيا با هدف ايجاد جامعه آسيا با سرنوشت مشترك و جامعه بشري با سرنوشت مشترك و پشتيباني معنوي از ديگر اهداف اين اجلاس است.
در حاشيه اين اجلاس نيز چندين نمايشگاه و جشنواره فرهنگي در موضوعات مختلف توسط وزارت فرهنگ و گردشگري چين از جمله نمايشگاه 'گردشگري و فرهنگي آسيايي'، نمايشگاه 'تمدن هاي آسيايي' و نمايشگاه 'هنر ديجيتال آسيا' داير شده است.
**آساق**1904**