اژه ای: پرونده های قضایی بر اثر مشكلات اقتصادی و اجتماعی زیاد شده است

ساری - ایرنا - معاون اول قوه قضائیه با اعلام این كه ورودی پرونده به دستگاه قضایی در تمامی استان ها بالاست ، گفت : پرونده های امروز در جامعه بر اثر مشكلات اقتصادی و اجتماعی زیاد شده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای روز پنجشنبه در مراسم معارفه رئیس كل دادگستری مازندران در ساری افزود : دستگاه قضایی از استانداری ، نمایندگان مجلس و ائمه جمعه و دیگر مدیران دستگاههای اجرایی همكاری لازم را برای كاهش تشكیل پرونده طلب كند ، چرا كه در چنین شرایطی هر چقدر قضات و كارمند را اضافه كنیم ، باز هم از رسیدگی به پرونده ها عقب هستیم.
وی گفت : بسیاری از پرونده ها در مورد مسایل دعواهای خانوادگی و موضوعات اجتماعی هستند كه در شورای حل اختلاف قابل صلح و سازش است.
اژه ای از آنچه كه انحراف ماموریت شورای های حل اختلاف در استان های كشور از فیصله اختلاف بدون صورت حكم به سمت قضاوت و صدور حكم نامید انتقاد كرد و افزود : مقرر بود كه شورای حل اختلاف به دنبال صلح و سازش و كم شدن تشكیل پرونده ها در دادگستری ها شود نه اینكه وارد مقوله قضاوت شود.

** تشدید برخورد با جرایم دولتی
معاون اول قوه قضاییه همچنین بر سختگیری در رسیدگی به پرونده مربوط به دست درازی به بیت المال تاكید كرد و گفت: اگر مسئولان دولتی مرتكب جرمی شدند به هیج وجه اقماض نكنید ، تاكید می كنم از تخلفات و جرم كارمندان و دست اندراكارن حكومت نگذرید.
وی افزود : امروز دشمن مساله اقتصادی و تولید داخلی را هدف قرار داده است ،مجرمانی كه امنیت مردم را به مخاطره می اندازند، به بیت المال دست اندازی می كنند و چوب لای چرخ تولید می گذارند ،رحم نكنید و رسیدگی های این نوع پرونده را با قاطعیت و بدون تبیعیض انجام بدهید.
اژه ای به اهمیت حفظ حریم های رودخانه ها ، دریای خزر و عرصه های منابع طبیعی در استان های شمالی اشاره كرد و گفت: توجه به حریم شهرها و مشخص شدن محدوده های شهری كه بخش زیادی از موضوع پرونده های خطه شمال است ، ضروری است .
وی با تاكید بر این نكته كه مسئولان اجرایی باید به وظایف خود واقف بوده و درست عمل كنند، تاكید كرد : اگر لازم باشد از قدرت قضایی برای اجرای درست وظایف مدیران اجرایی استفاده كنید.
معاون اول قوه قضائیه با اشاره به اینكه مشكلات تجاوز به عرصه های طبیعی و ساخت و ساز در استان های شمالی زیاد است ، گفت: دستگاه قضا باید منشاء بروز چنین مشكلات را رصد و پیگیری كند و اگر كسی از مسئولان ودست اندركاران در هر رده ای كوتاهی كرده است باید آن را بدون اغماض تحت پیگرد قانونی قرار بدهیم.

** پرونده هایی با حكم خلاف بین در مازندران
معاون اول قوه قضاییه همچنین بر ضرورت بازدارندگی احكام صادر شده در محاكم قضایی تاكید كرد و با اظهار این كه احكام باید متناسب و بازدارنده باشد ، گفت : بررسی ها نشان می دهد كه تشویق و ترغیب ها در احكام قضات به سمت مجازات های جایگزین حبس با هدف كم كردن زندانی ،تفریط شده است.
وی افزود : مجازات های جایگزین نباید موجب تجری شود و احكام بی ربط نباید مورد مضحكه در جامعه شود.
اژه ای از رئیس كل جدید دادگستری مازندران خواست تا دهم خرداد ماه امسال تمامی احكام مدنی و كیفری قطعی شده و عملیاتی نشده است را با ذكر علت اعلام كند.
وی با بیان اینكه نظارت مستمر بر همه حوزه ها در استان مازندران دو چندان شود ، گفت: اینكه چرا بیش از 800 پرونده احكام نقض خلاف بین شرع در مازندران گرفته است ،باید رسیدگی شود، چرا قاضی حكمی داده است كه خودمان آن را خلاف بین شرح می دانیم.
اژه ای به اهمیت تكریم ارباب رجوع در دستگاه قضا اشاره كرد و گفت: شان مردم و كارمندان دستگاه قضا باید حفظ شود ، حتی یك نقطه كوچك سیاه در بر صفحه سفید وظایف دستگاه قضایی مایه ننگ خواهد بود.

** مذاكره ممنوع
معاون اول قوه قضائیه همچنین در این نشست به مسایل سیاسی هم پرداخت و گفت : امروز خناس ها از طریق مختلف بر حلقوم ،سینه ها و گوش ها مبنی بر اینكه باید مذاكره كنیم، می دمند.
وی افزود : آنان در تصمیم سازی ها به صورت نفوذی كار می كنند تا تصمیم گیران را به تصمیم غلط بكشانند.
اژه ای گفت : امروز همه دشمنان نظام جمهوری اسلامی برای رسیدن به منافع خود هم قسم شدند و شیطان صفتان می خواهند بر جامعه نظام اسلامی ایران غلبه كنند.
معاون اول قوه قضاییه گفت : بیش از 2 سال نظام اقتصادی كشور را معطل برجام كرده اند، مقام معظم رهبری به عنوان ولی فقیه همواره داد و فریاد زده است كه شیطان بزرگ آمریكا خیر خواه شما نیست ، این شیطان امتحان خود را پس داده است و امام راحل نیز از آمریكاه به عنوان شیطان بزرگ نام برده است.
وی اظهار داشت : امروز برخی ها همچنان در سینه و مغز ها می دمند كه فقط یك راه است و آن هم مذاكره با شیطان بزرگ امریكا است، باید به خدا پناه برد. ولی فقیه فریاد می زند كه مذاكره با شیطان قسم خورده معنی ندارد ، ما سر چی مذاكره كنیم ، چی بگیریم و چی بدهیم ، درحالی كه آمریكا درصدد حذف ما و هستی ماست ، دشمن نبود اسلام ناب محمدی را دنبال می كند و در این شرایط عده ای طبل مذاكره را می دمند.
اژه ای گفت: همه عقل خود را حاكم كنیم ، آیا می شود به شیطان اعتماد كرد ، روزگار امروز لیبی ، مصر و عراق یمن و سوریه را نگاه كنید در چه حالی هستند ،چه كسی این بلا را در كشورهای اسلامی به وجود آورده است؟
در پایان این مراسم حجت الاسلام محمدصادق اكبری به عنوان رئیس كل جدید دادگستری مازندران معرفی شد.
6990/1654