اژه اي: پرونده هاي قضايي بر اثر مشكلات اقتصادي و اجتماعي زياد شده است

ساري - ايرنا - معاون اول قوه قضائيه با اعلام اين كه ورودي پرونده به دستگاه قضايي در تمامي استان ها بالاست ، گفت : پرونده هاي امروز در جامعه بر اثر مشكلات اقتصادي و اجتماعي زياد شده است.

به گزارش خبرنگار ايرنا، حجت الاسلام غلامحسين محسني اژه اي روز پنجشنبه در مراسم معارفه رئيس كل دادگستري مازندران در ساري افزود : دستگاه قضايي از استانداري ، نمايندگان مجلس و ائمه جمعه و ديگر مديران دستگاههاي اجرايي همكاري لازم را براي كاهش تشكيل پرونده طلب كند ، چرا كه در چنين شرايطي هر چقدر قضات و كارمند را اضافه كنيم ، باز هم از رسيدگي به پرونده ها عقب هستيم.
وي گفت : بسياري از پرونده ها در مورد مسايل دعواهاي خانوادگي و موضوعات اجتماعي هستند كه در شوراي حل اختلاف قابل صلح و سازش است.
اژه اي از آنچه كه انحراف ماموريت شوراي هاي حل اختلاف در استان هاي كشور از فيصله اختلاف بدون صورت حكم به سمت قضاوت و صدور حكم ناميد انتقاد كرد و افزود : مقرر بود كه شوراي حل اختلاف به دنبال صلح و سازش و كم شدن تشكيل پرونده ها در دادگستري ها شود نه اينكه وارد مقوله قضاوت شود.
** تشديد برخورد با جرايم دولتي
معاون اول قوه قضاييه همچنين بر سختگيري در رسيدگي به پرونده مربوط به دست درازي به بيت المال تاكيد كرد و گفت: اگر مسئولان دولتي مرتكب جرمي شدند به هيج وجه اقماض نكنيد ، تاكيد مي كنم از تخلفات و جرم كارمندان و دست اندراكارن حكومت نگذريد.
وي افزود : امروز دشمن مساله اقتصادي و توليد داخلي را هدف قرار داده است ،مجرماني كه امنيت مردم را به مخاطره مي اندازند، به بيت المال دست اندازي مي كنند و چوب لاي چرخ توليد مي گذارند ،رحم نكنيد و رسيدگي هاي اين نوع پرونده را با قاطعيت و بدون تبيعيض انجام بدهيد.
اژه اي به اهميت حفظ حريم هاي رودخانه ها ، درياي خزر و عرصه هاي منابع طبيعي در استان هاي شمالي اشاره كرد و گفت: توجه به حريم شهرها و مشخص شدن محدوده هاي شهري كه بخش زيادي از موضوع پرونده هاي خطه شمال است ، ضروري است .
وي با تاكيد بر اين نكته كه مسئولان اجرايي بايد به وظايف خود واقف بوده و درست عمل كنند، تاكيد كرد : اگر لازم باشد از قدرت قضايي براي اجراي درست وظايف مديران اجرايي استفاده كنيد.
معاون اول قوه قضائيه با اشاره به اينكه مشكلات تجاوز به عرصه هاي طبيعي و ساخت و ساز در استان هاي شمالي زياد است ، گفت: دستگاه قضا بايد منشاء بروز چنين مشكلات را رصد و پيگيري كند و اگر كسي از مسئولان ودست اندركاران در هر رده اي كوتاهي كرده است بايد آن را بدون اغماض تحت پيگرد قانوني قرار بدهيم.
** پرونده هايي با حكم خلاف بين در مازندران
معاون اول قوه قضاييه همچنين بر ضرورت بازدارندگي احكام صادر شده در محاكم قضايي تاكيد كرد و با اظهار اين كه احكام بايد متناسب و بازدارنده باشد ، گفت : بررسي ها نشان مي دهد كه تشويق و ترغيب ها در احكام قضات به سمت مجازات هاي جايگزين حبس با هدف كم كردن زنداني ،تفريط شده است.
وي افزود : مجازات هاي جايگزين نبايد موجب تجري شود و احكام بي ربط نبايد مورد مضحكه در جامعه شود.
اژه اي از رئيس كل جديد دادگستري مازندران خواست تا دهم خرداد ماه امسال تمامي احكام مدني و كيفري قطعي شده و عملياتي نشده است را با ذكر علت اعلام كند.
وي با بيان اينكه نظارت مستمر بر همه حوزه ها در استان مازندران دو چندان شود ، گفت: اينكه چرا بيش از 800 پرونده احكام نقض خلاف بين شرع در مازندران گرفته است ،بايد رسيدگي شود، چرا قاضي حكمي داده است كه خودمان آن را خلاف بين شرح مي دانيم.
اژه اي به اهميت تكريم ارباب رجوع در دستگاه قضا اشاره كرد و گفت: شان مردم و كارمندان دستگاه قضا بايد حفظ شود ، حتي يك نقطه كوچك سياه در بر صفحه سفيد وظايف دستگاه قضايي مايه ننگ خواهد بود.
** مذاكره ممنوع
معاون اول قوه قضائيه همچنين در اين نشست به مسايل سياسي هم پرداخت و گفت : امروز خناس ها از طريق مختلف بر حلقوم ،سينه ها و گوش ها مبني بر اينكه بايد مذاكره كنيم، مي دمند.
وي افزود : آنان در تصميم سازي ها به صورت نفوذي كار مي كنند تا تصميم گيران را به تصميم غلط بكشانند.
اژه اي گفت : امروز همه دشمنان نظام جمهوري اسلامي براي رسيدن به منافع خود هم قسم شدند و شيطان صفتان مي خواهند بر جامعه نظام اسلامي ايران غلبه كنند.
معاون اول قوه قضاييه گفت : بيش از 2 سال نظام اقتصادي كشور را معطل برجام كرده اند، مقام معظم رهبري به عنوان ولي فقيه همواره داد و فرياد زده است كه شيطان بزرگ آمريكا خير خواه شما نيست ، اين شيطان امتحان خود را پس داده است و امام راحل نيز از آمريكاه به عنوان شيطان بزرگ نام برده است.
وي اظهار داشت : امروز برخي ها همچنان در سينه و مغز ها مي دمند كه فقط يك راه است و آن هم مذاكره با شيطان بزرگ امريكا است، بايد به خدا پناه برد. ولي فقيه فرياد مي زند كه مذاكره با شيطان قسم خورده معني ندارد ، ما سر چي مذاكره كنيم ، چي بگيريم و چي بدهيم ، درحالي كه آمريكا درصدد حذف ما و هستي ماست ، دشمن نبود اسلام ناب محمدي را دنبال مي كند و در اين شرايط عده اي طبل مذاكره را مي دمند.
اژه اي گفت: همه عقل خود را حاكم كنيم ، آيا مي شود به شيطان اعتماد كرد ، روزگار امروز ليبي ، مصر و عراق يمن و سوريه را نگاه كنيد در چه حالي هستند ،چه كسي اين بلا را در كشورهاي اسلامي به وجود آورده است؟
در پايان اين مراسم حجت الاسلام محمدصادق اكبري به عنوان رئيس كل جديد دادگستري مازندران معرفي شد.
6990/1654