۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۳
کد خبر 83316741
۰ نفر
1026 پروژه مشترك وزارت علوم با دفاع و نفت

تهران – ايرنا – وزارت علوم، تحقيقات و فناوري بيش از 1000 قرارداد مشترك با وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح اجرا كرد و 26 كلان پروژه با وزارت نفت در دست اجرا دارد.

به گزارش روز پنجشنبه دبيرخانه شوراي عالي انقلاب فرهنگي، در تازه ترين جلسه كميسيون نخبگان و آينده نگاري علم و فناوري اين شورا، گزارش عملكرد، برنامه ها و فعاليت هاي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري در زمينه وضعيت ارتباط صنعت و دانشگاه با اشاره به اين موضوع كه 3100 عضو هيأت علمي در قراردادهاي ميان صنعت و دانشگاه مشغول به كار هستند، ارائه شد.
بر اين اساس، در سال 1396 مبلغ قراردادهاي منعقد شده بين صنعت و دانشگاه حدود 950 ميليارد تومان بود كه حدود 230 ميليارد تومان در همان سال از اين قراردادها، درآمد كسب شد.
در سال 1396 حدود 1300 پايان نامه دانشجويي توسط وزارتخانه‌ها و دستگاه‌هاي اجرايي مورد حمايت قرار گرفت.
همچنين بيش از 2500 دوره مهارت افزايي در دانشگاه‌ها با مشاركت 358 واحد صنعتي برگزار شده است.
مصطفي قانعي رئيس ستاد توسعه زيست فناوري با اشاره به تجربيات اين ستاد در زمينه ارتباط صنعت با دانشگاه، گفت: طبق هماهنگي صورت گرفته با شركت‌هاي دانش بنيان توليد كننده محصولات زيست فناوري اين موضوع مورد تاكيد قرار گرفت؛ بر اين اساس، محصول توليد شده بايد به گونه‌اي باشد كه بخش صنعت بتواند ريسك بازاريابي و فروش آن را متقبل شود.
وي افزود: در مدل قبلي، ريسك بازاريابي و فروش بر عهده ستاد توسعه زيست فناوري بود ولي در اين الگو با تمركز بر قابليت هاي محققان و اعضاي هيأت علمي فعال در بخش زيست فناوري تلاش شد محصول بر اساس سفارش بازار طراحي و فرآيند فروش به بخش صنعت واگذار شود.
رئيس ستاد توسعه زيست فناوري ادامه داد: در حال حاضر 18 شركت دانش‌بنيان در زمينه زيست فناوري مشغول به كار هستند كه با توجه به الگوي توليد تقاضا محور و با در نظر گرفتن نياز و سليقه مصرف كننده حدود 90 درصد از اين شركت‌ها در بازاريابي و فروش محصولات خود موفق هستند.
دانام**9492**1601**