تركیه و عراق بر بازگشایی خط لوله نفتی كركوك – جیهان تاكید كردند

ایرنا- آنكارا- رجب طیب اردوغان رییس جمهوری تركیه بعد از دیدار با عادل المهدی نخست وزیر عراق گفت: در مذاكرات طرفین بر بازگشایی هر چه سریعتر خط لوله كركوك- جیهان كه از سوی داعش تخریب شده ، تاكید شد.

اردوغان با تاكید بر اهمیت دیدار المهدی از تركیه گفت: در دیدار با نخست وزیر تركیه تمامی ابعاد روابط دو كشور را مورد بررسی قرار دادند.
اردوغان با تاكید بر اینكه دو كشور در زمینه انرژی ظرفیت های بزرگی برای همكاری دارند از آمادگی تركیه در كوتاه مدت برای تامین نیازهای برق عراق سخن به میان آورد.
اردوغان گفت: برای ادامه مبارزه با گروه های تروریستی داعش، پ.ك.ك و فتو امضای یك قرارداد نظامی و حسن اعتماد موثر خواهد بود و در این راستا وزیران دفاع و خارجه تركیه به همراه رییس سازمان اطلاعات و امنیت تركیه در كوتاهترین زمان ممكن یك دیدار با مخاطبین عراقی خود خواهند داشت.
وی اساس سیاست تركیه در مورد عراق را تمامیت ارضی، وحدت سیاسی، آسایش و آرامش آن كشور خواند و تمامی گروه های دینی و قومی عراق را دوست و برادر تركیه خواند.
وی با ناكافی خواندن هدف 20 میلیارد دلاری تجارت بین دو كشور گفت: در دیدار امسال از عراق این هدف را بار دیگر از نظر گذرانده و هدفی بزرگتر را تعیین خواهیم كرد.
عبداالمهدی نیز در این مصاحبه با تاكید بر اینكه وجود یك تهدید امنیتی علیه تركیه از خاك خود را قبول نخواهند كرد بر افزایش میزان همكاری های دو كشور در این زمینه تاكید كرد.
عبدالمهدی با اشاره به اینكه با طرح های مشترك ، حجم تجارت می تواند افزایش یابدگفت: دو كشور در زمینه های مبارزه با ترور و فقر بطور مشترك می توانند گام برداند.
نخست وزیر عراق گفت: تركیه در زمینه های اقتصادی، نهادهای محلی، صنایع دفاعی پیشرفتهای چشمگیری داشته است و عراق خواستار استفاده از این موارد است.
وی با اشاره به اینكه بین دو كشور قراردادهای مختلفی موجود است گفت: قرارداد امنیتی بین دو كشور كه در سال 2008 میلای امضاء شده بود بطور موثر اجرا نمی شود و ما اعتقاد داریم كه برای رفع مسایل و مشكلات می باید بطور موثر با یكدیگر همكاری بكنیم.
برخی از كارشناسان معتقدند كه عادل المهدی و رجب طیب اردوغان در این دیدار درباره تحولات منطقه به ویژه مسایل مربوط به ایران و تهدیدهای آمریكا نیز گفت و گو كردند.
خاورم**2012**1144