مدیركل ارشاد فارس: برای ترویج قرآن از زبان هنر بهره گرفته شود

شیراز- ایرنا- مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: موسسات قرآنی برای ترویج قرآن كریم از زبان هنر استفاده كنند و خلق شیوه های جدید آموزش را برای ترویج آموزه‌های قرآنی مدنظر داشته باشند.

به گزارش ایرنا، صابر سهرابی پنجشنبه در آیین تجلیل از قرآن‌آموزان و مربیان قرآنی موسسه قرآنی 'بیت‌الاحزان حضرت زهرا (س)' كه با عنوان جشنواره جیرئیل امین در شیراز برگزار شد، اظهارداشت: مفاهیم با زبان هنر رساتر و قوی تر انتقال می‌یابند.
مدیر كل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس ادامه داد: حوزه قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طی سال‌های گذشته برای ترویج قرآن كریم با زبان هنر گام های بزرگی برداشته است.
سهرابی با بیان اینكه موسسه بیت الاحزان فعالیت خود را از محیطی كوچك در روستا آغاز كرد افزود: این موسسه امروز در سراسر ایران با نام و آوازه‌ای بلند شناخته می‌شود و افق موسسه‌ را كه ترویج كلام وحی بوده است به‌ درستی تبیین كرده است.
وی سكان آینده را در دست كودكان و نوجوانانی دانست كه با آموزه‌های قرآنی خو گرفته‌اند و افزود: از همین رو باید در تعالی فرهنگ و هنر به ‌ویژه فرهنگ غنی قرآنی گام‌هایی موثری برداریم.
در این آیین مدیرمسئول موسسه قرآنی بیت‌ الاحزان با بیان اینكه تجلیل از قرآن آموزان به بركت ماه مبارك رمضان برگزار می‌شود، افزود: افزون بر این محافل انس با قرآن كریم و دیگر برنامه‌های وزین قرآنی تدارك دیده شده است.
حجت الاسلام علیرضا شاهسونی گفت: بزرگترین جشنواره تجلیل از حافظان كل قرآن كریم كشور هر ساله به‌ همت این موسسه برگزار می‌شود كه این جشنواره از امسال به جشنواره 'جبرئیل امین' تغییر نام داده است زیرا حضرت جبرئیل واسطه نزول قرآن كریم بوده است و از همین رو این نام برای جشنواره قرآنی برگزیده شد.
وی بیان كرد: سالانه قریب به 30 هزار قرآ‌ن ‌آموز در بیت‌الاحزان آموزش های لازم را فرا می گیرند و امسال نیز 260 نفر موفق به حفظ كل قرآن شده‌اند كه از این تعداد110 نفر آنها مرد و مابقی از بانوان هستند.
مدیر مسئول موسسه قرآنی بیت الاحزان با بیان اینكه بسیاری از این افراد از دانش آموختگان دانشگاه ها هستند گفت: 14نفر از آنها سال 96 از كشور عراق به ایران آمدند و ظرف یك سال موفق به حفظ كل قرآن شدند.
مدیر موسسه قرآنی بیت‌الاحزان اضافه كرد: با احتساب این 260 نفر تعداد حافظان كل قرآن تربیت شده توسط این موسسه به یك هزار و 910 نفر رسیده است و نزدیك به 60 هزار حافظ جزء های مختلف قرآن توسط این موسسه تربیت شده‌اند.
وی افزود: امسال نیز 36 نفر از كشور عراق در مراكز شبانه‌ روزی حفظ تخصصی یك ساله قرآن كریم مشغول حفظ این كتاب آسمانی هستند و در سال آینده موفق به حفظ قرآن خواهند شد.
موسسه بیت‌الاحزان حضرت زهرا (س) در سال 75 فعالیت خود را از دهستان خیر روستای ماه فرخان استهبان(شرق فارس) آغاز كرد و هم‌ اكنون دارای 180شعبه و 12مركز شبانه‌ روزی حفظ تخصصی قرآن در نقاط مختلف كشور است.
همچنین 192مركز روزانه، شبانه‌ روزی و 100مهد قرآن در دل شعب‌ روزانه بیت‌الاحزان فعالیت می‌كنند.
7375 /1876