يك تُن روغن خوراكي غيرقابل مصرف در مهاباد كشف شد

مهاباد- ايرنا- مدير بهداشت محيط و حرفه اي مركز بهداشت مهاباد گفت: بازرسان اين مركز در قالب برنامه سلامت رمضاني يك تُن روغن خوراكي غيرقابل مصرف را از واحدهاي تهيه باميه و زولبياي اين شهرستان كشف و ضبط كردند.

قاسم اميني روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: اين ميزان روغن در قالب نظارت بهداشتي بر بازار مواد غذايي اين شهرستان كه با مشاركت 17 بازرس بهداشت انجام مي شود، پس از مشاهده استفاده از روغن خوراكي سوخته براي تهيه باميه و زولبيا در كارگاه هاي شيرني پزي كشف و در محل امحا شد.
وي اضافه كرد: با شروع فعاليت بازرسان تاكنون هفت مورد نمونه برداري از مواد غذايي انجام شده و براي آزمايش به معاونت غذا و داروي دانشگاه علوم پزشكي آذربايجان غربي ارسال شده است.
وي افزود: در اين مدت 9 نفر عرضه كننده مواد خوراكي نيز به دليل تخلفات بهداشتي به تعزيرات حكومتي معرفي و 2 واحد متخلف نيز پلمب شد.
مدير بهداشت محيط و حرفه اي مركز بهداشت مهاباد با اشاره به فعاليت بازرسان بهداشتي نيز گفت: زمان فعاليت اين تيم ها از هشت صبح تا هشت شب است ضمن اينكه بازرسان مجهز به دستگاه هاي پيشرفته سنجش آلودگي و سنجش كيفيت روغن هم هستند.
اميني يادآور شد: بازرسي از اماكن عمومي و مراكز تهيه، توزيع و عرضه مواد غذايي به ويژه مراكز تهيه زولبيا و باميه، نانوايي ها، مراكز عرضه مواد لبني، فروشگاه هاي مواد غذايي، مساجد و اماكن متبركه از ماموريت هاي محوري در برنامه سلامت رمضان امسال است.
اميني از شهروندان خواست مواد غذايي مورد نياز خود را از فروشگاه هاي معتبر و تحت نظارت بهداشت و درمان تهيه كنند.
وي با اشاره به فعال بودن سامانه گوياي 190 در ايام ماه مبارك رمضان نيز افزود: شهروندان در صورت مشاهده هر گونه تخلف بهداشتي در مراكز عرضه و توليد مواد غذايي، مراتب را از طريق اين شماره تلفن گويا و يا شماره تلفن 42442250 به كارشناسان بهداشت محيط اطلاع دهند.
به گزارش ايرنا در قالب طرح سلامت نوروزي نيز امسال 2 هزار و 800 مورد بازديد از امكان و مراكز تهيه و توزيع مواد غذايي صورت گرفت كه در اين بازديدها در مجموع هفت هزار و 500 كيلوگرم موادغذايي غيرقابل مصرف كشف و ضبط شد.
به گزارش ايرنا مهاباد با 237 هزار نفر جمعيت داراي 6 هزار و 800 واحد صنفي است.
3020/6185/7129