مدیركل میراث فرهنگی: بنای تاریخی بانك كارگشایی را با حكم قضایی حفظ می كنیم

همدان- ایرنا- مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان گفت: با رایزنی های صورت گرفته و انجام مراحل ادرای، به دنبال دریافت مجوز حكم قضایی برای حفظ، مرمت و بازسازی بنای تاریخی بانك كارگشایی شهر همدان هستیم.

علی مالمیر روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینكه مالكیت این بنای تاریخی به نام مرحوم «محمدتقی علاقبندیان»است، افزود: بعد از فوت آن مرحوم، فرزندان وی به عنوان وارث وظیفه حفظ و نگهداری از این بنای تاریخی را دارند.
وی اظهار داشت: با وجود اینكه مالكان این بنا یكی از خانواده های اصیل همدانی هستند، انتظار می رود از میراث این خطه از ایران كهن محافظت كنند.
مالمیر ادامه داد: متاسفانه مالكان این بنا هیچگونه همكاری در خصوص حفظ و نگهداری آن انجام نمی دهند.
وی با اشاره به اینكه انتظار می رود خود خانواده برای حفظ این بنای تاریخی به اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مراجعه كنند، اضافه كرد: نه تنها این اقدام انجام نشده است بلكه اجازه مرمت و بازسازی آن را به ما نمی دهند.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان گفت: سال گذشته اعتباری برای مرمت و بازسازی این بنا تخصیص یافت كه به دلیل مخالفت مالكان نتوانستیم عملیات مرمت و بازسازی را اجرا كنیم.
وی با اشاره به اینكه مالك علاقه و دغدغه ای برای حفظ و بازسازی این بنا ندارد، افزود: به دنبال دریافت مجوز قضایی برای اجرای اقدامات نجات بخشی این بنا هستیم.
مالمیر ادامه داد: از اهداف مالك به منظور خودداری از بازسازی آن اطلاعی ندارم اما دغدغه ای برای حفاظت از بنا وجود ندارد.
وی با ابراز بی اطلاعی از اهداف مالك این بنا، عنوان كرد: اثری كه ثبت ملی شده است، اگر تخریب كامل هم شود، بر اساس قانون باید مو به مو شبیه اثر نخست ساخته شود.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان تاكید كرد: بر اساس قانون، شهرداری هم نمی تواند نوع كاربری ساختمان را تغییر داده و برای آن پروانه ساخت صادر كند.
بنای تاریخی بانك كارگشایی همدان، در اوایل دوره پهلوی ساخته و ساختمان شعبه همدان، در خیابان شریعتی روبروی آرامگاه «استر و مردخای» واقع شده است.
این اثر در تاریخ ۱۱ شهریور ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۸۷۲ به عنوان یكی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
دیواره های این بنای تاریخی به دلیل بارش های اخیر، در حال فرو ریختن است.
مرحوم محمد تقی علاقبندیان مالك این بنا، یكی از خیران نیك اندیش و سرمایه داران بزرگ ایران بود كه در سال 1396 درگذشت. وی مالك بیش از 150 شركت در ایران، آمریكا، كانادا، انگلیس، ژاپن و چند كشور اروپایی و آسیایی دیگر بود و در ایران نیز جزو هشت سرمایه دار ثروتمند محسوب می شد.
از وی پنج فرزند شامل سه پسر و 2 دختر باقی مانده است.
9904/2090