۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۳۸
کد خبر: 83316641
۰ نفر
آذری جهرمی: از تهدیدها، فرصت می‌سازیم

تهران - ایرنا - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از آزمایش موفقیت آمیز سپر دفاعی (فایروال) ایرانی برای خنثی كردن «استاكس‌نت» خبر داد.‌

محمد جواد آذری جهرمی روز پنجشنبه در صفحه اجتماعی اینستاگرام خود اعلام كرد: آزمایش سپر دفاعی ایرانی (فایروال) برای سیستم‌های اتوماسیون صنعتی با موفقیت انجام شده ، این سپر توسط دانشمندان جوان ایران طراحی و ساخته شده است.
او در صفحه اینستاگرام خود درباره موفقیت این سپر دفاعی نوشت: «از حمله استاكس‌نت حتماً شنیدین! #خبرخوب این‌كه، امروز یك گزارش دریافت كردم. از مدتی قبل با سفارش سازمان فناوری اطلاعات، دانشمندان جوان دانشگاه‌های ایران، یك سپر دفاعی (فایروال) برای سیستم‌های اتوماسیون صنعتی ساخته بودند كه عملاً خرابكاری صنعتی مثل استاكس‌نت را در شبكه‌های برق و امثال آن خنثی میكنه. این سپر، موفقیت‌آمیز آزمایش شد.
وی تصریح كرد كه در روز جهانی ارتباطات، از این دستاورد بیشتر سخن خواهد گفت .
وزیر ارتباطات در پی‌نوشت پست اینستاگرامش خاطرنشان كرد: «برای افزایش تاب‌آوری زیرساخت‌های حیاتی، لازم است كه این تجهیزات در شبكه‌های مورد نظر نصب شود كه طبیعتاً این موضوع با هماهنگی مركز ملی فضای مجازی، عملیاتی خواهد شد. با تكیه به #جوانان، از تهدیدات فرصت می‌سازیم.»
استاكس‌نت (Stuxnet) بدافزاری  رایانه‌ای است كه حدود 9 سال قبل  توسط ضدویروس وی‌بی‌ای32 شناسایی شد.
این بدافزار با استفاده از نقص امنیتی موجود در میانبرهای ویندوز، با آلوده كردن رایانه‌های كاربران صنعتی، فایل‌های با قالب اسكادا كه مربوط به نرم‌افزارهای WinCC و PCS7 شركت زیمنس است را جمع‌آوری كرده و به یك سرور خاص ارسال می‌كند.
علمی 9207**9340