۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۷
کد خبر 83316640
۰ نفر
فشار خون بالا در كمين سلامتي

بندرعباس - ايرنا - دنياي امروز به دليل تغيير سبك زندگي ، كم تحركي و تغيير ذائقه بشر با چالش هاي مختلفي در حوزه سلامت روبه رو شده كه هزينه هاي سنگيني را بر جامعه تحميل كرده است.

به گزارش ايرنا يكي از مهمترين اين چالش ها، رشد روز افزون بيماري هاي غيرواگير همچون سكته هاي قلبي، مغزي و سرطان است كه سلامت جامعه و رشد و پويايي آن را هدف گرفته و گرد بيماري را بر روي جامعه نشانده است.
روزگاري بيماري هاي واگيردار سلامت مردم را هدف گرفته بود، اما امروز اين بيماري ها به مدد رشد علم و تكنولوژي و دستيابي بشر به درمان هاي جديد، تا حدود قابل توجهي كنترل شده است و ظاهرا جاي خود را به بيماري هاي غيرواگير و مرگ هاي ناشي از آن در سنين مختلف داده است.
يكي از خطرناك ترين بيماري هاي غيرواگير كه از آن به عنوان قاتل خاموش نيز ياد مي شود و خود زمينه ساز ابتلاء به بيماري هاي خطرناك ديگري است، فشار خون بالا مي باشد.
هفدهم ماه مه (27 ارديبهشت) به منظور افزايش آگاهي عمومي در مورد فشار خون بالا، اقدامات پيشگيرانه و عوارض اين اختلال روز جهاني فشار خون ناميده شده است كه اين نامگذاري خود نشان از خطرات بالاي اين بيماري براي سلامت انسان آن دارد.

**تعريف فشار خون
فشار خون نيرويي است كه توسط جريان خون به ديواره رگ ها وارد مي شود تا خون در سراسر رگ ها و بدن جريان يابد. اگر اين نيرو افزايش پيدا كند و در طول زمان ثابت باقي بماند، بدن با مشكلات زيادي روبرو مي شود.
به گفته پزشكان فشار خون در يك فرد بالغ و سالم بايد 120 روي 80 باشد؛ عدد بالايي در واقع بيشترين مقدار فشار خون و عدد پايين كمترين فشار خون در طول اين جريان است. از آنجايي كه ضربان قلب و پمپاژ خون در بدن حالت نوساني دارد، مقدار فشار خون هميشه در يك حد نمانده و كم و زياد مي‌شود.
كارشناسان و متخصصان حوزه پزشكي مي گويند: فشارخون بالا اولين عامل خطر سكته مغزي و عامل مهم بيش از نيمي از بيماري قلبي و مغزي است.
طبق اعلام سازمان بهداشت جهاني ، پيش بيني مي شود تا سال 2025 شيوع فشارخون بالا 60 درصد افزايش يابد و به يك ميليارد و 56 ميليون نفر برسد؛ سازمان جهاني بهداشت برآورد كرده كه فشارخون بالا سبب يك مرگ از هر هشت مرگ مي شود و سومين عامل كشنده در دنيا است.

**يك سوم جمعيت ايران مبتلا به فشار خون بالا است
در كشور ما طبق اعلام مسوولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي ، يك سوم جمعيت بالاي 30 سال به فشارخون بالا (پرفشاري خون) مبتلا هستند كه اين زنگ خطري جدي براي سلامتي جامعه است.
از يك سوم جمعيت مبتلا به فشار خون بالا، حدود 60 درصد از بيماري خود آگاه نيستند و از 40 درصد باقي مانده ، 40 درصد درمان دارويي صحيح ندارند و تحت مراقبت نيستند.
اين آمارها حكايت از آن دارد كه بخش قابل توجهي از بيماران مبتلا به فشار خون بالا از بيماري خود و خطرات آن آگاهي ندارند و از همين منظر است كه پزشكان توصيه بر كنترل منظم فشار خون دارند، زيرا اين بيماري مانند بالا بودن چربي هاي خون، مي تواند براي سال ها بي سر و صدا وجود داشته باشد، بدون آن كه هيچ گونه علايمي را در شخص مبتلا بروز دهد.

**دلايل ابتلاء به فشار خون بالا
متخصصان حوزه پزشكي دلايل مختلفي را در ابتلاء به فشار خون بالا عنوان مي كنند كه عمده ترين اين دلايل مصرف بالاي فست فود، چربي خون بالا، خوردن الكل، استرس هاي روحي و رواني، چاقي، كم تحركي، استعمال دخانيات و مصرف زياد نمك است.
رييس دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي و درماني هرمزگان با بيان اينكه امروز بيماري هاي غيرواگير سلامت جامعه را هدف قرار داده، گفت: يكي از اين بيماري هاي خطرناك فشار خون بالا است كه متاسفانه چندان جدي گرفته نمي شود.
دكتر حسين فرشيدي در گفت و گو با ايرنا اظهار داشت: اين بيماري با وجود تشخيص آسان، اغلب بي علامت و بسيار رايج است و در صورتي كه درمان نشود ،آسيب‌هاي مرگباري به همراه دارد.
اين متخصص قلب و عروق تصريح كرد: حمله قلبي، سكته قلبي، مشكلات كليوي، نارسايي كليه، پارگي عروق چشم و نابينايي، پارگي عروق و رگ ها در مغز و سردردها در فشار خون بالا افزايش پيدا مي كند.
وي با تاكيد بر كنترل منظم فشار خون، گفت: 50 درصد نارسايي هاي قلبي به دليل فشار خون بالا است.
فرشيدي افزود: اگر فشار خون به طور مرتب كنترل نشود، در 95 درصد موارد موجب بروز سكته هاي مغزي و يا قلبي مي شود.
اين متخصص قلب و عروق ابراز داشت: با وجود اهميت مساله كنترل فشار خون، در ايران تنها حدود 20 درصد از بيماران مبتلا به فشار خون به درمان خود به صورت جدي ادامه مي دهند.
دكتر فرشيدي علل رفتاري افزايش خطر ابتلا به فشار خون را شامل مصرف زياد الكل، مصرف غذاهاي چرب و پرنمك، مصرف كم ميوه و سبزيجات ، ورزش نكردن و نداشتن تحرك بدني كافي، كنترل و مديريت ناكافي خشم و استرس عنوان كرد.

** اقدام هاي لازم براي پيشگيري از ابتلاء به فشار خون بالا
به اعتقاد كارشناسان پزشكي مي توان با تغيير برخي عادت هاي غلط از جمله مصرف بالاي غذاهاي آماده، مصرف دخانيات، ورزش نكردن، مصرف نمك زياد، استفاده بي رويه از مسكن ها از ابتلاء به فشار خون بالا پيشگيري كرد.
مصرف نمك باعث احتباس آب و مايعات در داخل رگها شده و در نتيجه حجم خون را افزايش داده و باعث افزايش فشار خون مي شود .
براساس آمارهاي موجود در استان هرمزگان مصرف سيگار هفت وسه دهم درصد مي باشد كه در كشور 11 درصد است ولي سن شروع مصرف در استان هرمزگان چهار سال كمتر از كشور است.
سن شروع مصرف سيگار در هرمزگان از 16 سالگي اما دركشور از 20 سالگي است.
پنجاه درصد مردم استان هرمزگان فعاليت جسماني كم دارند در صورتي كه در كشور اين رقم 44 درصد مي باشد.
زمان انجام فعاليت جسماني در هرمزگان پنج و نيم دقيقه مي باشد در صورتي كه در كشور 10دقيقه است.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشكي هرمزگان مي گويد: شناسايي فشارخون بالا آسان بوده و كنترل اين بيماري از طريق تغيير در شيوه زندگي مانند كاهش مصرف نمك و افزايش فعاليت بدني و در صورت لزوم دارو درماني صورت مي گيرد.
دكتر عبدالله قريب زاده به خبرنگار ايرنا اظهار داشت: شهروندان بايد سعي كنند عادت هاي غذايي خود را اصلاح و به جاي مصرف گوشت هاي چرب ، از گوشت ماهي و پروتئين هاي گياهي مانند سويا استفاده كنند.
وي افزود: مصرف كمتر نمك، فست فودها، گوشت قرمز و به ميزان كمتر گوشت سفيد در فشار خون بالا موثر است.
اين متخصص قلب و عروق خاطرنشان كرد: جلوگيري از افزايش وزن و دوري از زندگي پر استرس نيز در پيشگيري و يا كنترل فشار خون موثر است.
قريب زاده بيان داشت: در افراد فشارخوني كه دخانيات مصرف مي كنند، بروز سكته قلبي و بيماري كرونر قلب دو تا سه برابر نسبت به افراد سالم بيشتر است و ترك دخانيات به سرعت خطر را كاهش مي دهد.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشكي هرمزگان خاطرنشان كرد: درمان فشارخون بالا از بروز بيماري قلبي عروقي پيشگيري مي كند و طول عمر را افزايش مي دهد.

** پيش بيني ابتلاي 160 هزار نفر در هرمزگان به فشار خون بالا
مدير روابط عمومي و امور بين الملل دانشگاه علوم پزشكي هرمزگان مي گويد: براساس آمارهاي موجود حدود 160 هزار نفر در استان مبتلا به فشار خون بالا هستند.
دكتر فاطمه نوروزيان بيان داشت: با توجه به اهميت كنترل فشار خون، نياز است افراد جامعه از سن 20 سالگي به صورت دوره‌اي فشار خون خود را اندازه‌ گرفته و كنترل كنند.
وي افزود: اگر فشار خون بالا زود تشخيص داده شود و درمان به موقع انجام شود، از عوارض آن پيشگيري مي‌شود.
نوروزيان تاكيد كرد: اگر سابقه خانوادگي فشار خون بالا وجود داشته باشد، فشار خون بايد حداقل سالي يكبار كنترل شود.
اين پزشك متخصص گفت: از مهمترين راه ها براي پيشگيري از ابتلا به فشار خون بالا، كنترل وزن و كنترل مصرف نمك است.
نوروزيان بيان داشت: آنچه كه در اين ميان موجب نگراني است، اين است كه ذائقه نسل امروز به سمت مصرف غذاهاي شور و فست فودها پيش رفته كه اين زنگ خطري براي سلامت جامعه است و والدين بايد حساسيت بيشتري بر تغذيه صحيح فرزندان خود داشته باشند.
وي با تاكيد بر جدي گرفتن بيماري فشار خون بالا، گفت: براساس آمارهاي موجود 99 درصد بيماران دياليزي به دليل فشار خون بالا به اين عارضه مبتلا شدند.

**غربالگري بيش از 700 هزار نفر در هرمزگان در قالب پويش همگاني كنترل فشار خون
رييس دانشگاه علوم پزشكي هرمزگان با اشاره به اجراي پويش همگاني كنترل فشار خون گفت: پيش بيني مي شود در اين پويش بيش از 700 هزار نفر در اين استان از نظر ابتلا به فشار خون بالا غربالگري شوند.
دكتر فرشيدي خاطرنشان كرد: اين اقدام در قالب پويش همگاني كنترل فشار خون در هرمزگان همزمان با ديگر نقاط كشور از 27 ارديبهشت روز جهاني فشار خون آغاز مي شود و تا 15 تير ماه ادامه خواهد داشت.
وي اظهار داشت: در اين غربالگري افرادي كه حداكثر و حداقل فشار خون آنها به ترتيب از 140 و 90 ميليمتر جيوه بالاتر باشد تحت كنترل، مراقبت و بررسي قرار مي گيرند.
وي افزود: غربالگري فشار خون در تمام مراكز خدمات جامع سلامت، خانه هاي بهداشت، مراكز بهداشت شهري و روستايي انجام خواهد شد.
فرشيدي با اشاره به افزايش بيماري هاي قلبي و عروقي در كشورهاي در حال توسعه و هزينه بالاي درمان اين بيماران، بيان داشت: با توجه به اين مساله بهتر است پيشگيري را در اولويت كارهاي خود قرار دهيم و در اين راستا برنامه ريزي هاي دقيقي انجام شود.
وي خاطر نشان كرد : لازمه يك برنامه ريزي مناسب ، داشتن مدارك ومستندات از مردم جامعه مي باشد و از اين رو به منظور بررسي و دست يابي به آمارهاي استاني، اين دانشگاه طرحهاي غربالگري را با جديت پيگيري و اجرا مي كند.
رييس دانشگاه علوم پزشكي هرمزگان با اشاره به اهميت آموزش و خودمراقبتي براي پيشگيري از ابتلاء به بيماري ها، گفت: در اين ميان رسانه هاي جمعي نقش بسياري مهمي در جهت آگاهي بخشي به مردم دارند.

**خطر فشار خون بالا را جدي بگيريم
مساله پيشگيري ، موضوعي بسيار مهم در حوزه سلامت است و به طور يقين اگر بتوان مردم را در حفظ و صحت خود توانمند كرد ، كمك بسزايي به داشتن كشوري آبادتر خواهد شد و رونق اقتصادي در اين شرايط بهتر مي شود.
با توجه به آنچه در اين گزارش از قول متخصصان حوزه پزشكي عنوان شد، بيماري فشار خون بالا يك بيماري بسيار خطرناك و زمينه ساز ابتلاء به بيماري قلبي، مغزي ، كليوي، اختلالات بينايي و ديگر موارد است و از همين رو بايد همه ما با خودمراقبتي از ابتلاء به اين بيماري و ديگر بيماري هاي غيرواگير پيشگيري كنيم.
بيماري ها اعم از واگير و غيرواگير علاوه بر هزينه هاي فردي، هزينه هاي بسياري بر نظام سلامت جامعه نيز وارد مي كند و از همين جهت بايد پيشگيري را مورد توجه ويژه قرار دهيم.
در اين ميان نبايد از ظرفيت هاي بالاي انجمن ها و سازمان هاي مردم نهاد در پيشگيري و كنترل بيماري هاي غيرواگير غافل شويم؛ اما آموزش درست اين گروه ها براي ارائه آموزش به عموم جامعه نيز بسيار مهم است و بايد از سوي دستگاه هاي متولي مد نظر قرار گيرد.
7198/6048