الجزیره: پهپادهای یمن 800 كیلومتر در آسمان عربستان پرواز كردند

تهران - ایرنا - تارنمای شبكه خبری الجزیره قطر طی گزارشی در خصوص حملات پهبادی نیروهای یمنی به خطوط نفتی عربستان سعودی نوشت: روز سه شنبه پهپادهای یمنی 800 كیلومتر در آسمان عربستان پرواز كردند و تسلیحات ناكارآمد آمریكا نتوانستند برای عربستان كارایی داشته باشند.

تارنمای الجزیره امروز (پنجشنبه) نوشت: عملیات پهبادهای نیروهای یمنی كه خطوط اصلی انتقال نفت در عمق خاك عربستان را هدف قرار داد، از این حیث كه بدون شناسایی سامانه های پدافندی سعودی، 800 كیلومتر در آسمان عربستان پرواز كردند، عملیاتی منحصر بفرد به شمار می رود.
به نوشته الجزیره، پرواز هفت پهپاد از خاك یمن و طی 800 كیلومتر مسافت در عمق عربستان سوالات زیادی را در خصوص ناكارآمدی سامانه های پدافندی آمریكایی در این كشور مطرح می كند.
برپایه این گزارش، ریاض تاكنون قراردادهای خرید تسلیحات زیادی را با آمریكا امضا كرده است كه ارزش آن ها به میلیاردها دلار می رسد و شاید فقط قیمت تمام شده یكی از جنگنده های آمریكایی تحت مالكیت عربستان برابر با هزاران فروند از این دست پهبادهای یمنی باشد.
بر اساس گزارش مركز بررسی قراردهای تسلیحاتی در 'استكهلم'، عربستان سعودی بزرگترین خریدار اسلحه در دنیاست و حجم صادرات آمریكا به این كشور در طی چهار سال به بیش از 65 میلیارد دلار رسید.
با صرف همه این مبالغ هنگفت عجیب است كه آسمان عربستان تا این حد قابل نفوذ است و تسلیحات دفاعی و پدافندی آمریكا نمی توانند از داخل عربستان در برابر یك گروه مسلح در یمن(انصارالله) دفاع كنند.
به نوشته الجزیره حمله روز سه شنبه یمنی ها به تاسیسات نفتی عربستان نشان داد كه جنگ چهار ساله ریاض و ابوظبی علیه یمن نتوانسته است حوثی ها (انصارالله) را عقب بنشاند بلكه آن ها قوی تر هم شده اند.
منابع نظامی یمنی صبح روز سه شنبه گزارش دادند كه در واكنش به حملات مستمر ائتلاف عربی به سركردگی عربستان به مناطق مسكونی و زیرساخت های یمن، با هفت پهپاد تأسیسات حیاتی سعودی در زمینه انتقال نفت را هدف حمله قرار دادند.
براساس این گزارش شركت ملی نفت عربستان (آرامكو) انتقال نفت از شرق به غرب عربستان به دلیل هدف قرا گرفتن این خطوط متوقف شده است.
جنگنده های - بمب افكن سعودی نیز دوباره، 17 مرتبه شهرستان عبس در استان حجه واقع در غرب یمن را بمباران كردند.
عربستان از ششم فروردین سال 94 در قالب ائتلافی از چند كشور عربی و با كمك و چراغ سبز آمریكا، حملات گسترده ای را علیه یمن فقیرترین كشور عربی آغاز كرد تا به بهانه بازگرداندن رئیس جمهوری مستعفی این كشور به قدرت، به اهداف و زیاده خواهی های سیاسی خود جامه عمل بپوشاند.
در اثر این تجاوز تاكنون بیش از 100هزار یمنی از جمله 85 هزار كودك جان خود را از دست داده اند كه بیشتر این كودكان براثر گرسنگی و قحطی ناشی از این جنگ تحمیلی از سوی این ائتلاف جان باخته اند.
جنگ علیه یمن همچنین میلیون‌ها یمنی را با بحران شدید گرسنگی و قحطی روبه رو كرده است، به گونه ای كه سازمان ملل متحد در گزارشی، قحطی در این كشور را بزرگ‌ ترین فاجعه انسانی نامید.
خاورم**9208**1275