۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۳۳
کد خبر: 83316636
۰ نفر
تشخیص عفونت گوش با گوشی هوشمند

تهران – ایرنا - محققان دانشگاه واشینگتن یك نرم افزار توسعه دادند كه قادر است تجمع مایعات در پشت پرده گوش را با استفاده از میكروفون گوشی هوشمند تشخیص دهد.

برای این منظور گوشی هوشمند اصواتی را از طریق یك قیف كاغذی كوچك به درون گوش ارسال می‌كند و با پردازش اطلاعات مربوط به نحوه بازتاب این اصوات، وجود مایعات در پشت پرده گوش را با دقت 85 درصد تشخیص می‌دهد. در حال حاضر این شیوه در روش‌های تشخیصی روز توسط متخصصان و با استفاده از ابزارهای پیشرفته انجام می‌شود، اما اولین بار است كه یك برنامه گوشی هوشمند این امكان را در اختیار می‌گذارد.
بر اساس گزارش انستیتوی ملی سلامت، عفونت گوش كودكان متداول‌ترین عامل مراجعه والدین به پزشك است. این وضعیت زمانی رخ می‌دهد كه در گوش میانی و پشت پرده گوش مایعات تجمع كرده و عفونی می‌شوند. تجمع مایعات در عارضه دیگری موسوم به عفونت گوش میانی نیز رخ می‌دهد. هرنوع تجمع مایع در گوش ممكن است دردناك بوده و در شنوایی كودكان اختلال ایجاد كند. این وضعیت به ویژه هنگام یادگیری و سخن گفتن در كودكان آثار نامطلوبی دارد.
عفونت گوش پس از تشخیص با تحت نظر گرفتن یا مصرف آنتی بیوتیك به سادگی درمان می‌شود. امكان تشخیص سریع این وضعیت در خانه تصمیم‌گیری در خصوص مراجعه به پزشك را برای والدین تسهیل می‌كند.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Translational Medicine منتشر شده است.
علمی **9259**1601**